Художниця Kinder Album створила «Комікс не про біженців». Багатьох він обурив — ось чому

Львівська художниця, відома під псевдонімом Kinder Album, опублікувала серію ілюстрацій під назвою «Комікс не про біженців». Мисткиня каже, що зобразила свою колишню подругу, яка виїхала з України кілька років тому, а нещодавно стала з-за кордону повчати українців, як правильно поводитися під час війни. Пост викликав резонанс, зібравши кілька сотень коментарів у фейсбуці та інстаграмі.

«Це історія про одну конкретну жінку, яка у 2019 році поїхала народжувати дитину до США, а у 2020-му переїхала до Англії. І з початком війни вона щодня постить патріотичні сторіс та повчає українців, якою мовою їм розмовляти і як вести війну», — розповіла художниця Bird in Flight. Назва коміксу, за її словами, з’явилася у процесі публічного обговорення, оскільки багато людей вирішили, що він розповідає про біженців.

kinder-album
Зображення: «Комікс не про біженців» / Kinder Album
kinder-album2
Зображення: «Комікс не про біженців» / Kinder Album
kinder-album3
Зображення: «Комікс не про біженців» / Kinder Album
kinder-album1
Зображення: «Комікс не про біженців» / Kinder Album
kinder-album4
Зображення: «Комікс не про біженців» / Kinder Album

Мисткиня додає, що не має нічого проти емігрантів й експатів, а лише засуджує лицемірство. «Мене обурило, що вона хейтить українок, які розмовляють російською у Лондоні. Якщо імігрував, то треба визнати нарешті, що ти хочеш жити в іншій країні, бо тобі не подобається Україна, і не постити псевдопатріотичні пости з жовтоблакитними сердечками щодня і не розказувати, якою мовою українцям між собою розмовляти та не давати інших цінних порад», — пояснює Kinder Album.

Деякі українські культурні діячі, що живуть за кордоном, сприйняли публікацію негативно та розкритикували художницю. Одним із них став фотограф Міша Педан. «Я вже чув, що автори, які живуть не в Україні, не повинні представляти Україну. Я єврей на 100%, громадянин Швеції, мої доньки на чверть українки, і онуки — на одну восьму, живуть в Англії. Сьогодні ми всі вважаємо себе українцями. Не жени каламутну хвилю», — звернувся він до Kinder Album.

Мистецтвознавиця Надія Бернар-Ковальчук, яка мешкає у Франції, звинуватила авторку коміксу у знеціненні тих, хто працює з українцями на одну спільну справу. «Я думаю, що ви створили збірний, карикатурний, безпідставно образливий образ, в якому безліч людей можуть себе, хай навіть частково, впізнати», — написала вона на адресу Kinder Album. За словами Бернар-Ковальчук, комікс відкрив дискусію на значно ширші теми: право емігрантів голосувати, подвійне громадянство, хто такі «справжні українці» і хто має право на емоційне переживання війни. «Тому стверджувати раптом, що комікс — ніякий не узагальнюючий образ, не стейтмент і не позиція, а лише „ілюстрація історії однієї знайомої“, щонайменше дивно», — вважає мистецтвознавиця.

Художниця зізналася, що не очікувала настільки жвавої реакції на свою роботу. «Здається, я зачепила якусь дуже болючу тему, розітнула чиряк, і посипалися коментарі найрізноманітніших людей, які вирішили, що цей комікс про них, та почали виправдовуватися. Але мені насамперед було важливо висловити свої рефлексії щодо речей, які я вважаю нещирими, і поділитися з іншими своїми думками у такій формі коміксу», — підкреслює мисткиня.

Kinder Album працює з фотографією, живописом, графікою, стрит-артом та робить інсталяції. Головні теми її робіт — інтимність, тіло й людська сексуальність.

представник Харківської школи фотографії, живе у Швеції

Нове та Найкраще

6 395

741

636
996
Більше матеріалів