Одеський художній музей виклав свій науковий архів онлайн

Одеський національний художній музей виклав свій науковий архів у відкритому онлайн-доступі. Загалом оцифровані понад 5,4 тисячі файлів із більш ніж тридцяти музейних фондів, повідомили у пресслужбі.

Йдеться про важливі документи з історії музею, фотографії, експозиційні плани та афіші, статті, відомості про видатних працівників, мультимедійні матеріали про художників і мистецьке життя Одеси різних епох. «Особливо важливо оцифровувати та публікувати архівні матеріали під час війни, коли фізичні носії інформації знаходяться під загрозою знищення, — пояснює науковий керівник проєкту Кирило Ліпатов. — Це також важливий крок для відкритості та доступності історичних досліджень, зокрема в рамках деколонізаційного дискурсу».

odesa-finearts-museum
Цві Емський-Могилевський спостерігає за монтажем експозиції, 1931 рік, автор невідомий.
odesa-finearts-museum-1
Студенти художнього училища під час занять, дата та автор невідомі.
odesa-finearts-museum (2)
Інтер’єр музею у 1940-х роках, автор невідомий.
Odesa-finearts-museum
Фасад музею, знімок невідомого автора.

Зокрема, оцифровано колекцію фотонегативів на скляній основі, зроблених невідомими членами одеського фотографічного товариства та працівниками міського екскурсійного бюро у 1920—1930-х роках. Також представлена фототека зі знімками відкриття виставок у другій половині XX століття. Крім того, архів містить документацію мистецьких подій українського художника та колишнього директора ОНХМ Олександра Ройтбурда.

odesa-finearts-museum-2
Олександр Ройтбурд і Василь Рябченко біля входу до Одеського музею західного та східного мистецтва, 1980-ті роки. Автор: Віктор Кашеваров.
Odesa-finearts-museum-4
Афіша виставки «Вільна зона» (Одеський художній музей, Одеса, 1994 рік) біля пам'ятника Дюку де Рішельє на Приморському бульварі.
odesa-finearts-museum-5
Афіша виставки Олесандра Ройтбурда «Оголена, що лежить» (ЦСМ «Тирс», Одеса, 1993 рік).

Для архіву створили окрему сторінку на сайті музею, вона доступна українською та англійською мовами. Фінансування проєкту здійснюють Федеральне міністерство закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut.

Одеський художній музей відкрито 1899 року в будівлі садиби родини Наришкіних, пам’ятнику архітектури початку XIX століття. З жовтня 2021-го музей має статус національного.


Фото: Архів Одеського художнього музею

Нове та Найкраще

9 299

1 399

1 095
1 615
Більше матеріалів