Художник надіслав музею порожні рами замість робіт. Суд зобов’язав його повернути вкрадені гроші

Два роки тому данський художник Єнс Ганінґ привласнив 534 тисячі крон (на той час $84 тисячі), які отримав від Музею сучасного мистецтва Kunsten у місті Ольборг на відтворення своїх старих робіт. Тоді він назвав це прикладом нового концептуального мистецтва. Цього тижня суд у Копенгагені зобов’язав художника повернути гроші, а музей — виплатити йому гонорар, пише The Guardian.

У вересні 2021-го Ганінґ уклав із музеєм договір, за яким мав використати позичені йому банкноти для відтворення двох своїх робіт, датованих 2007 та 2010 роками. Вони відображали середній річний дохід у Данії та Австрії відповідно — через закріплені на полотні у рамці банкноти. Але коли в музеї відкрили посилку від Ганінґа, там були лише дві порожні рами, без купюр.

Митець пояснив, що був розлючений розміром гонорару, запропонованого за участь у виставці, — 25 тисяч крон. «Я взяв їхні гроші, — зізнався Ганінґ. — Це не крадіжка, а порушення контракту, тобто частина робочих відносин». Старі роботи він назвав неактуальними, а новому творінню дав назву «Бери гроші та тікай».

Тоді музей пішов назустріч автору та включив порожні рами в експозицію «Працюй над собою», присвячену становищу художників на ринку праці. Коли митець відмовився повернути кошти, директор установи звернувся до суду.

Єнс Ганінґ займається концептуальним мистецтвом з 1990-х років. У своїх творах він торкається сучасних проблем, зокрема влади та нерівності в суспільстві.

Нове та Найкраще

2 011

64

182
366
Більше матеріалів