Неандертальці створювали зображення, розбризкуючи фарбу, за 60 тисяч років до Джексона Поллока
Міжнародна група експертів під керівництвом Франческо Д’Ерріко, археолога з французького Національного центру наукових досліджень, встановила, що неандертальці створювали наскельні малюнки, розбризкуючи фарбу, ще за 60 тисяч років до того, як Джексон Поллок виробив свій авторський стиль і став лідером абстрактного експресіонізму, повідомляє Hyperallergic.
Учені з’ясували, що пращури сучасної людини нанесли на сталагміти печери Ардалес у Малазі (Іспанія) абстрактні малюнки червоною охрою, використовуючи техніки видування і розбризкування. «Деякі смуги інтенсивні й безперервні. Можливо, вони були створені жменькою густої фарби. В інших випадках видно, що пофарбована ділянка оточена окремими краплями. Цього можна домогтися експериментальним шляхом, коли ви жуєте охру, змішуєте її зі слиною, а потім випльовуєте на поверхню каменю», — підкреслив Франческо Д’Ерріко.
Some of the pigments are "surrounded by fading droplets," D'Errico told me. "This happens experimentally when you chew the ochre, mix it with saliva, and spit it on a wall.” https://t.co/RfNPAzgrbb
— Valentina Di Liscia (@dilisciavalen) August 5, 2021
Припущення про те, що малюнки в печері Ардалес створили неандертальці, вперше прозвучало у 2018 році, проте деякі вчені наполягали на тому, що це лише природна пігментація. Щоб довести свою версію, команда дослідників на чолі з Д’Ерріко взяла геологічні проби і виявила, що текстура пігменту не відповідає зразкам з інших частин печери.
«Ми показали, що малюнки не є результатом природних процесів, а склад фарби відповідає повторюваній художній діяльності», — зазначили вчені. Результати дослідження були опубліковані в журналі Proceedings of the National Academy of Science of the United States. Хоча зображення абстрактні й технічно далекі від наскельних малюнків, створених у печері Шове у Франції близько 30 тисяч років тому, вони доводять, що пращури людини намагалися залишити свій слід набагато раніше, ніж вважалося до цього.