Жителі Помпей загинули за 15 хвилин — результати нового дослідження
Дослідники припускають, що гігантській хмарі попелу і газу, що утворилася при виверженні Везувію у 79 році нашої ери, знадобилося всього 15 хвилин, щоб убити жителів Помпей, повідомляє The Guardian. Причиною загибелі 2 тисяч людей, які не змогли залишити місто, стала не лава — вони померли від задухи і були поховані під товщею вулканічного пилу.
Дослідження провели співробітники Університету Барі, Національного інституту геофізики і вулканології та Британської геологічної служби Единбурга. Вченим вдалося визначити час, упродовж якого тривало переміщення пірокластичного потоку Везувію — скупчення вулканічного попелу, фрагментів застиглої лави і гарячих газів, що накрили Помпеї через кілька хвилин після виверження. Цей потік був щільним і швидко рухався.
Мета вчених полягала в тому, щоб розробити модель пірокластичного потоку і зрозуміти, наскільки руйнівним була його дія в радіусі 10 кілометрів від вулкана. «Температура хмари становила понад 100°C, а в її складі перебували CO2, хлориди, частинки попелу і вулканічного скла», — уточнює один з авторів дослідження Роберто Ісайя.
Робота вчених підтверджує, що жителі не могли сховатися і більшість із них загинули у своїх будинках або задихнулися на вулицях міста. На те, щоб повністю накрити Помпеї, потоку знадобилося від 10 до 20 хвилин. «П’ятнадцять хвилин усередині цієї пекельної хмари повинні були здаватися вічністю. Люди не могли зрозуміти, що відбувається. Вони вже стикалися з землетрусами, але не з виверженнями, тому були вражені і буквально зметені цим розпеченим потоком попелу», — підкреслює Ісайя. Сьогодні Музей просто неба Помпеї, внесений до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, є другим за популярністю археологічним об’єктом в Італії після римського Колізею.
Фото: Wikimedia Commons