Вчені розробили робота-таргана, якого майже неможливо розчавити
Міжнародна команда вчених розробила робота-таргана, який володіє майже такою ж швидкістю і витривалістю, як його біологічний прототип, повідомляє Science Alert. Розмір винаходу не більше поштової марки, проте гнучкий і тонкий робот здатний витримувати навантаження, що в мільйон разів перевищує його власну масу. Він важить менше однієї десятої грама, але при цьому не зламається і продовжить рух, якщо на нього наступить людина з масою близько 60 кілограмів.
«Більшість подібних механізмів дуже тендітні. Якщо ви наступите на них, то з великою ймовірністю знищите. Ми виявили, що навіть якщо збільшити масу нашого робота, він усе одно продовжить функціонувати», — каже Лівей Лін, учений із Каліфорнійського університету в Берклі.
Надійність винаходу пояснюють його простою конструкцією: він зроблений із тонкого листа полівінілідендіфториду — матеріалу, який розширюється і стискається під впливом змінного струму. Це допомагає роботу-таргану пересуватися. Додавши передню лапу і еластичний полімерний шар, учені змусили лист згинатися таким чином, щоб він штовхав механізм уперед. Команда експериментувала з роботами різної довжини, від 10 до 30 міліметрів, і змінювала частоту і напругу струму, щоб знайти оптимальний рівень.
Робот-тарган здатний переміщатися не тільки рівною поверхнею, але і схилами, а також переносити вантажі, які в шість разів перевищують масу його тіла. Тестова версія безпосередньо залежить від джерела електроенергії, але в майбутньому механізм планують доповнити мікробатарейкою. Вчені вважають, що такі компактні та витривалі роботи можуть бути корисні для різних галузей життя, в тому числі для дослідження небезпечних та нестабільних місць лиха, зон землетрусів та інших катастроф. Команда також розглядає можливість доповнити механізм датчиком газу, щоб робот міг із легкістю визначати витік.