«Моя музика лунала на Азовсталі»: Музикант SadSvit — про раптову популярність і спроби її втримати
Було відчуття, що ти перший, хто придумав робити постпанк українською?
Звичайно, були українські музиканти, які раніше за мене робили таку музику, проте вони здебільшого виступали у підвалах для своїх друзів. Я ж спробував робити постпанк для ширшої аудиторії. Але не можу сказати, що я першовідкривач цього жанру в Україні.
Є такий український гурт Ivanov Down, який ще в 90-х грав постпанк. Ти про нього чув?
Я, насправді, мало знаю гуртів із 90-х. Але на конкурсі «Червона рута» було дуже багато гідних виконавців.
Яких, наприклад?
Спочатку я дізнався про Сестричку Віку: вона справжня, енергійна, дуже крута. Можу навіть сказати, що намагаюся робити щось схоже. Ще подобаються «Фантом-2» — це чуваки з Івано-Франківська.
До речі, що взагалі з музикальною сценою у Франику?
Узяти, наприклад, Калуш: це маленьке містечко у Франківській області, але тепер відоме на всю Україну. Тіна Кароль із Франківська, по-моєму. Зараз тут багато творчих людей, наприклад drimandr та SadNovelist.
Як ти почав писати музику?
У чотирнадцять, коли мама купила мені ноутбук. Встановив програму Fruity Loops — я і зараз у ній працюю, — а вже через рік умів робити повноцінні треки. Зареєструвався на сайті для фрилансерів і взяв перші замовлення на біти. Завів акаунт на SoundCloud. Працював із франківськими реперами. Починав з хіп-хопу, а потім дізнався про постпанк та інді-рок і кардинально змінив стиль.
Що ти зараз думаєш про музику, яку робив у 14 років?
У технічному плані вона могла бути й краще. Однак більшість мотивів зі старих робіт мені подобається й дотепер.
Можеш сказати, що це хороша музика?
Це не музика взагалі, це тільки половина від повноцінної композиції.
Коли вийшли твої перші треки? Що це було?
У 15 років — це був ліричний реп. Потім був трек «Разбитые мечты», який набрав 100 тисяч прослуховувань за чотири дні.
Тоді для мене це було багато. SoundCloud працює цікаво: якщо твій трек у перший день лайкнуть 100 людей, то платформа буде його рекомендувати. Я так набрав свою першу аудиторію.
Отримував за це гроші?
Ні. SoundCloud якщо і платить, то копійки. За 100 тисяч прослуховувань може бути один чи два бакси.
Я правильно розумію, що взагалі ти україномовний?
Звичайно, я ж з Івано-Франківська. Я нещодавно гуляв з одним чувачком, і мене так здивувало його питання: «А ти все життя розмовляєш українською?» Ну так, все життя.
Чому тоді ти випустив перший альбом російською у 2020 році?
Я орієнтувався більше на російську аудиторію і на українську російськомовну аудиторію.
За все життя в Україні, крім дому, я був тільки у Львові — навіть до Києва ніколи не приїздив. У мене не було уявлення, що відбувається у країні. Я чув від друзів, що половина Києва російськомовна, а Харків російськомовний повністю. І з цих суджень, хоч і хибних, зробив висновок, що мені варто писати російською. Хоча це було неправильно.
Але я не цураюся цього, бо то був етап пошуку, і потім я все одно почав писати українською.
Вийшов би зараз на одну сцену з якимось російським виконавцем, котрий виступає проти війни?
Я кенселю російську музику. Виступати з руснею — зашквар.
Виступати з руснею — зашквар.
Розкажи про процес створення треків.
За день я можу записати декілька мотивів. Наступного дня я переслуховую їх і відбираю найкращий. Увесь процес запису відбувається у моїй спальні. У мене є три гітари. Одного разу позичав вінтажну драм-машину 1989 року. А все інше пишу у програмі.
Музичної освіти в мене немає, хоча дуже хотілося.
Скільки часу займає створення пісні?
Кілька днів, якщо нічого не заважає. Інструментал можна придумати хвилин за двадцять. Розвинути його — десь три-чотири години. Паралельно в голову приходить приспів. Додати куплети — ще два-три дні.
Який найважливіший епізод у твоїй музичній кар’єрі?
Перший — коли я почав заливати музику в інтернет. Другий — спільний альбом із франківським репером SadNovelist, який завірусився у 2021 році. Ну і те саме відео «Азову» під «Касету».
Ти щось робив для того, щоб «Касета» вистрілила?
Ні, абсолютно. На рекламу своєї музики я не витратив ані копійки.
Пам’ятаєш, які в тебе були емоції, коли побачив, що воно так розлітається?
Я б збрехав, якби сказав, що я на таке очікував. У перший день був шок. А на другий я вже почав думати, як залишитися на плаву, — не втратити популярність. Наступний трек, «Світанок», я написав через десять днів.
На рекламу своєї музики я не витратив ані копійки.
Що тобі говорили про цей трек?
Дуже багато людей писало особисті повідомлення, особливо військові. В основному дякували.
Азовцю, який записав і змонтував це відео під «Касету», я сам написав одразу, як тільки він вийшов з полону, і подякував, що він нас захищає. А він відповів, що військові постійно слухали мої пісні й вони їх підтримували. Тільки тоді я усвідомив, що моя музика навесні лунала на Азовсталі.
Як ти взагалі просуваєш свою музику?
Самостійно у тіктоці. Ніколи не сприймав цю платформу як робочу, але виявилося, що це дуже сильний інструмент. Перше моє відео там за два дні набрало 80 тисяч переглядів. Але я ніяк не підлаштовую музику під алгоритми навмисно.
А можна зрозуміти, яка музика зроблена під алгоритми?
Звичайно: «пряма бочка», тобто удар у в ½, рівні та чіткі такти, примітивний текст, красива картинка, шароварщина, «байрактари», «ванька-встанька».
З лейблами працюєш?
Мене багато хто запрошував, але я відмовляюся. Є лейбли, які забирають 70% від заробітку музиканта. Є лейбли, які витискають з артиста всі соки. Я ж хочу власну тусовку.
Ти вже заробляєш музикою?
Я себе забезпечую. Місяць працював офіціантом, але звільнився, коли став отримувати гроші від музики. Гроші приходять від Spotify, YouTube та Apple Music. Це дозволяє мені донатити армії, допомагати батькам, інвестувати у свою творчість, у проєкти, не пов’язані з музикою. Наприклад, зараз я хочу створити колекцію одягу.
Скільки грошей це приносить?
Достатньо. Середньостатистична європейська зарплата.
Зараз просто стати музикантом?
Тим, хто тільки починає, буде важче — кожного дня з’являються нові імена. Попит став більший, але чим більший попит, тим більше пропозицій. Тому треба шукати щось нове — зараз потрібні унікальні виконавці.
Тобі цікаві якісь конкурси? Наприклад, Євробачення.
Я відмовився від Євробачення. Мене подзвонив Pianoбой і запропонував представити Україну, але я не захотів. Я роками слідкував за цим конкурсом, реально любив його. Але з кожним роком Євробачення ставало більш політичним. Вирішувала вже не пісня, а орієнтація, гендер чи ще якісь подібні штуки. Тобто об’єктивність зникла.
Не хочеш повторити успіх Kalush?
Вони круті. Але мені не вистачає компетенції — я ще рік тому у школі навчався. Я б морально не витримав. Ну і про свою неприязнь до цього конкурсу я вже розповів.
А інші конкурси?
Не покличуть — не піду. Мені не принципово, чи буде в мене щось стояти на полиці. Я музику роблю, щоб кайфував я сам та мої друзі.
Про що трек «Силуети»?
Цей трек я написав на початку жовтня, коли багато говорили про те, що Путін розчехляє ядерні боєголовки. Це мав бути трек про гіпотетичну ядерну війну. Я пояснив це Лізі («Структура щастя». — Прим. ред.), вона зрозуміла, але зробила куплет скоріше про те, що вже відбувається. «…Силуети кажуть, що там спокій» — це про померлих під час війни.
Як це взагалі зараз, у розпал війни, бути молодим українським виконавцем?
Стаєш сильнішим, дорослішим і виваженим. Усе прискорилося: я через музику познайомився з багатьма розумними людьми. Навіть тими, хто колись для мене був кумиром. Наприклад, із Паліндромом. Я не міг повірити, що він мені сам написав, — хоча тоді в мене вже було більше прослуховувань, ніж у нього.
У майбутньому ти плануєш також робити музику?
Хотілося б, але я перестав щось планувати, коли почалася повномасштабна війна.
Чия кар’єра з українських зірок тобі подобається?
Є старші виконавці, які мені імпонують — «Океан Ельзи», Скрябін, — але немає тих, на кого я рівняюся.
А що думаєш про Степана Гігу?
О, це прикольний мем, який вийшов з-під контролю. Мої батьки захоплювалися ним. Він тривалий час жив у Франківську, я його часто бачив, прикольний мужичок. Я дуже сумую за домом, і коли включаю Степана Гігу, то одразу такий настрій, як на родинних святах. У нас всюди його включали, тому у мене з його музикою пов’язані гарні спогади.
Що ти зараз робиш у Австрії?
Я виїхав до Відня, коли мені ще було 17 років. Навчаюся в університеті за спеціальністю music production. Спілкуюся з українською діаспорою. Ми часто робимо культурні проєкти типу літературних вечорів для українців. Зараз у планах дати європейський тур і зібрати грошей для армії. Але дуже хотілося б в Україну. Може, навесні повернутися?
Фото: Gorsad Kyiv
Публікацію створено у співпраці з програмою Democracy Frontline за підтримки Федеративного Міністерства закордонних справ Німеччини. Організатори програми ГО Media Frontline e.V. (Berlin) та ГО «Тинк Тенк Юкрейн» (Харків). Посилання на соцмережі програми: телеграм , фейсбук, інстаграм