Флора і фавни: Фестиваль «Фантазери» на Драгобраті
Фестиваль «Фантазери» проходить на Закарпатті з 2018-го, подія об’єднує художню резиденцію і музичну програму, а також екоініціативи. Цього року центральною локацією став готель «Едельвейс» в Ясіні, що був побудований в минулому столітті угорцями і раніше називався «Будапешт». Перед «Фантазерами» тут відбулася двотижнева резиденція для музикантів і художників Budapest Hotel Art Residency.
Напрацювання резиденти і представили під час фестивалю: в готелі розмістилася художня виставка, а на галявині біля неї виступали музиканти. Однією з локацій «Фантазерів» був місцевий Будинок культури, де проходили лекції, майстер-класи, кінопокази та художні заняття. Візуальну програму курувала художниця Жанна Кадирова, а музичну — засновник серії концертів Ambience Андрій Савіних.
Фотографка з Харкова, живе в Києві. Виставлялася в Україні, Польщі, Німеччині. Публікувалася у Bird in Flight, Vice, Calvert Journal. Учасниця UPHA.
— Це був мій перший візит не лише на «Фантазери», а й у Карпати взагалі. Поїздку туди я сприйняла як відпустку-резиденцію. В епоху ковіду я стала ще більше цінувати пригоди, особливо так далеко від Києва, — нерозумно було б відмовлятися. Уже в купе мені пощастило опинитися в компанії художниць, які їдуть на фестиваль. Усю дорогу вони малювали портрети одна одної, грали в карти і ворожили на судженого.
Після приїзду я влаштувалася на турбазі «Тиса», розташованій буквально за рогом від «Едельвейса». Там була їдальня, яку в обід повністю заповнювали діти. Проходячи повз них, я почувалася дитиною, яку батьки відправили на літо в табір.
Я почувалася дитиною, яку батьки відправили на літо в табір.
«Едельвейс» же — це така розкішна дерев’яна садиба з шезлонгами і настільним тенісом. Уранці усі охочі міг долучитися до виконання вправ з йоги або ж позасмагати з краєвидом на річку і прилеглі пагорби. Удень у місцевому БК проходили художні заняття для дітей, ввечері — кінопокази та концерти, а за ними — вечірки.
Найбільше вразили одеські художники, раніше мені невідомі. Так, справжнім відкриттям для мене став перформанс Максима Зацаринного, якого до цього я знала тільки як фотохудожника. Мене вразило, що він виглядав як фавн. Із візуальної програми найбільш сподобалася робота Наталії Кушнір — автопортрет авторки на повний зріст із пап’є-маше, з яким вона постійно ходила, щодня виносячи його з «Едельвейса» у двір і назад, а в кінці фестивалю вирішила спалити. Процесію супроводжувала компанія дітей, які зачитували імпровізовану епітафію, ніби відбувалася кремація людини.
Одна з місій «Фантазерів» — захист природної екосистеми Карпат. Формат щорічного міжнародного фестивалю і культурний туризм повинні служити прикладом економічної альтернативи вирубці лісу в цьому регіоні.
За словами організаторів, близько двадцяти осіб обміняли пакети з неорганічним сміттям на фестивальні стрічки. Таку опцію придумали для студентів, місцевих жителів та інших «фантазерів», які хотіли заощадити на квитках. Гості фестивалю збирали вторсировину уздовж річки Чорна Тиса і здавали в пункт прийому в Ясіні, організований місцевим екоактивістом Бийло Францем, який сам сортує і доставляє відходи на переробку. На жаль, річка все одно залишилася досить брудною, а після сильного дощу на другий день фестивалю багато сміття знову знесло у воду.
Гості збирали сміття вздовж річки Чорна Тиса, а потім обміняли ці пакети на фестивальні стрічки.
Крім того, на всіх майданчиках «Фантазерів» були урни для різного виду сміття — їх надали місцеві активісти, Бийло, про якого я вже згадувала, а також громадська організація «Нове Ясіня». Вони ж у рамках фестивалю провели у БК дві відкриті лекції: про те, як сортувати сміття, і про необхідність усвідомленого споживання.
Як на мене, фестиваль відрізняється своєю атмосферою своєрідного рехабу для художників, загальним станом ескапізму і релаксу, кайфу від гірських пейзажів. Той рідкісний випадок, коли інтроверти та екстраверти можуть знайти собі свій вид відпочинку — піти подалі від усіх до гірського озера або ж загрузнути в нетворкінгу. Також, за словами музикантів, «Фантазери» пропонують одну з небагатьох в Україні резиденцій для електронних артистів.
Фестиваль відрізняється своєю атмосферою своєрідного рехабу для художників.
Наш нічний рейв у спортзалі не вийшло провести в заявленому у програмі фестивалю форматі, тому що прийшла поліція і все заборонила. Але потім учасників зібрали і відвезли в гори, де він усе ж відбувся.