Світ

З полів у блогери-мільйонники: Навіщо фермери знімають для TikTok, а ми це дивимося

У пандемії досить багато неочевидних наслідків: наприклад, фермери і ремісники почали активніше освоювати соцмережі та знімати ролики про сільське життя. Bird in Flight розбирався, навіщо вони це роблять, навіщо ми, у свою чергу, дивимося відео про те, як звести будинок і приготувати каррі, і чи знайшов цей тренд з Азії відображення в українських реаліях.

Навіть якщо ваші пізнання про сільське життя обмежуються грою «Весела ферма», напевно ви все ж бачили ролики китайської блогерки Лі Цзиці. Це та дівчина, яка з непохитним спокоєм рубає бамбук, малює ієрогліфи, готує мункейки і робить на камеру ще тисячу рутинних справ під акомпанемент китайського фолку, шуму вітру і води. Жанр її відео — DIY, тобто «зроби сам», але навряд чи вам вдасться це все повторити в реальному житті. Кожне відео Лі являє собою маленьку історію, де, наприклад, перед тим як приготувати попкорн, потрібно виростити кукурудзу, а щоб зробити стілець — сходити з сокирою до бамбукового лісу.

традиційна випічка Південно-Східної Азії

У роликів Лі по кілька десятків мільйонів переглядів, при цьому будні китайського села цікавлять не тільки жителів Азії, але й західних глядачів, які спостерігають за тим, як виготовляють взуття із квітів бавовни і вирощують гриби шиітаке в горах. Звичайно, Лі — це хрестоматійний приклад, є й інші блогери «з села», проте особливо їхній приріст став помітним у період пандемії. Розбираємося, навіщо все більше фермерів йдуть у блогери і чому їхній контент популярний навіть серед тих, для кого він не може бути прикладним.

Майже діснеївська історія Лі Цзиці

Майбутня китайська інфлюенсерка народилася у 1990-му в селі провінції Сичуань. За розповідями дівчини, в дитинстві її спочатку кинула мати, а потім і мачуха. Сама ж Лі в 14 років залишила школу і поїхала до найближчого міста — була офіціанткою, потім діджейкою. Уміння працювати зі звуком незабаром їй і стане у пригоді під час зйомки блогів. У двадцять два Лі повернулася додому, щоб доглядати за старенькою бабусею, оскільки інших родичів у неї не залишилося.

Єдиний заробіток у селі — продаж крафту і продуктів. Тож Лі Цзиці почала виставляти різні вироби на китайській платформі Taobao, а незабаром і завантажувати відео в китайську мережу відеоблогінгу Meipai з хештегом «фея». Атмосферні ролики подобалися китайським користувачам, але справжня популярність до Цзиці прийшла, коли вона стала публікувати свій контент в ютубі. Лі зареєструвалася там у 2017-му, і через чотири роки у неї вже 16 мільйонів підписників.

Дівчина запевняє, що більшість роликів вона знімала і монтувала самотужки і лише нещодавно з’явилося пару людей, які допомагають їй у процесі зйомки.

Навіщо ми дивимося, як виготовляють шовк і полірують дерево

Згідно з однією з версій, популярність Цзиці — заслуга Всекитайської федерації молоді, яка у 2018 році зібрала інтернет-інфлюенсерів для пропаганди позитивного образу Китаю на Заході. Іноді користувачі називали Лі найнятою моделлю і дорікали занадто професійними відео і занадто білою шкірою. Сама вона зазвичай намагається спростувати подібні чутки, хоча при цьому ніколи не дозволяє знімати себе під час роботи. У 2020 році Цзиці дійсно стала членкинею Всекитайської федерації молоді, проте в той час вона вже була популярною блогеркою з мільйонною аудиторією.

З чого б усе не починалося, але дівчині точно додає популярності впізнаваний стиль і розслабляючий ефект відео — практично ASMR. Одна з прихильниць Лі в’єтнамка Біч Хоанг Тхі розповідає, що блог Цзиці дозволяє їй вгамувати ностальгію за сільським життям і знову відчути себе вдома: «Багато хто народився в селі, проте, переїхавши до великого міста, дуже сумує за тишею і своїм колишнім життям. Саме це трапилося зі мною. Інша ж аудиторія — люди, які не наважуються або не можуть подорожувати, але з цікавістю спостерігають за тим, які традиції та культура в інших провінціях країни».

«Багато хто народився в селі, проте, переїхавши до великого міста, дуже сумує за тишею і своїм колишнім життям. Саме це трапилося зі мною».

Психологиня Ірина Конченко каже, що Біч дійсно багато в чому права. Спостереження за роботою на кухні у спокійній обстановці повертає нас у дитинство, коли ми бачили подібні дії наших батьків, зазвичай — мам. «Це дає відчуття безпеки і затишку», — зазначає вона.

Основне її завдання — популяризація патріотизму і соціалізму, а також заохочення молоді до вивчення марксизму-ленінізму, думок Мао Цзедуна й теорії Ден Сяопіна.

На західних глядачів такий контент справляє не менш релаксуючий ефект. «Людина, яка переглядає відео розмірених, неспішних дій, потрапляє в такий стан, наче і сама займається простою фізичною роботою, — продовжує Ірина. — При цьому вся увага сфокусована на поточному процесі, глядач не думає про минулі події, не переймається майбутнім».

На думку психологині, картини природи або затишної домашньої обстановки, елементи творчості, передача тактильних відчуттів (смак, запах, колір) підсилюють позитивний вплив. Людей, які в реальності не мають можливості розслабитися таким чином, перегляд відеороликів, де хтось робить шовк або готує їжу, умиротворяє та надихає.

Фермери-інфлюенсери різних країн

Популярні блоги в ютубі дозволили жителям глибинки обзавестися непоганим капіталом. Наприклад, Лі Цзиці торік тільки на рекламі в ютубі заробляла близько 800 тисяч доларів на місяць. Крім того, у дівчини онлайн-магазин і популярний блог у Douyin, китайському аналогу TikTok. Успіх Лі Цзиці став прикладом для інших фермерів і ремісників створювати свій власний контент — так за останні два роки в Азії з’явилися десятки подібних rural-блогерів у ютубі.

Dianxi Xiaoge

Дяньсі Сяоге — китайська кулінарна блогерка. Вона знімає відеорецепти китайських традиційних страв, «приправлені» пейзажами, місцевим фольклором і шумом олії на сковорідці. Аудиторія: 7,8 мільйона підписників.

Grandpa Amu

63-річний дідусь Аму з Китаю створює різні вироби з дерева без жодного цвяха або клею. Медитативне полірування деревини і стукіт молотка залучили на канал більше мільйона підписників.

Survival Builder

Сінгапурський блогер із глибинки прославився своїм умінням копати підземні будинки і басейни. У людини з лопатою 8,1 мільйона підписників.

Kənd Həyatı, «Життя в селі»

Азербайджанські блогери-кулінари були співробітниками ресторану, але під час пандемії втратили роботу і стали азербайджанськими інфлюенсерами. Тепер за їхнім готуванням спостерігають 2,4 мільйона осіб.

Traditional Me

Надя з індійського села надихнулася китайськими блогерками Лі та Дяньсі й робить аналогічний контент з індійським колоритом. Цілком успішно — зібрала вже більше мільйона підписників за рік.

Фермери у китайському TikTok

Азійські фермери потроху перетворюють Douyin на телемагазин. Вони знімають «шоу» про своє сільське життя, а під час стримів продають овочі та фрукти. За даними платформи, кількість фермерських блогів за останній рік зросла у шість разів, а доходи сільських інфлюенсерів — у п’ятнадцять. Також у звіті сказано, що 54% ​​найвпливовіших rural-блогерів — якраз молодь, яка повернулася з міста до рідної провінції. І багато в чому ці цифри є результатом епідемії коронавірусу. Багато фермерів залишилися без роботи, локдаун змусив їх шукати нові способи заробітку. Соціальні медіа стали таким способом для найбільш кмітливих і харизматичних.

Кількість фермерських блогів за останній рік зросла у шість разів, а доходи сільських інфлюенсерів — у п’ятнадцять.

Наприклад, Bloomberg пише про китайського фермера Цзінь Гоуея, який до пандемії торгував фруктами на вулиці, а тепер він блогер із майже 8-мільйонною аудиторією та сценічним ім’ям Брат Гранат. Під час одного з 20-хвилинних стримів він продав плодів граната майже на мільйон доларів. Інший китайський фермер Ма Гунцзуо не займається агресивними продажами через стрим, проте його дохід зріс утричі теж завдяки блогу в Douyin — зараз він заробляє близько 420 тисяч доларів на рік завдяки продажу меду.

Що в Україні

Українські фермери поки не настільки активно використовують силу соцмереж, але, наприклад, у 23-річної Даші Євтух із Полтавської області вже більше пів мільйона підписників у TikTok. Щоправда, це дещо інший тип контенту — замість медитативних красивих роликів або «телемагазину» Даша знімає швидше гумористичні скетчі або просто замальовки про життя в селі. Але в цілому дівчина робить щось схоже: прибирає сіно або виконує іншу роботу, куштує локальну їжу і показує покупки з місцевого магазину. Хоча у неї є і традиційні для TikTok відео, на кшталт трендових танців.

@dasha_evtukh

Утро в селі☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️☺️

♬ оригинальный звук - Даша Евтух

Даша каже, що за азійськими колегами вона не стежить, а рішення вести блог про сільське життя прийняла після експериментів із контентом. Згадує, що спочатку пробувала знімати відео в різних образах, записувала ролики під популярні звуки з TikTok, проте це все не дуже заходило. «Моє життя в селі — останнє, що я б хотіла показувати, бо соромилася цього. Але все ж таки наважилася на такий крок. На перших відео щось незрозуміле говорила, але з кожним роликом ставало легше. Людям почало подобатися. Вони писали багато позитивних коментарів і зізнавалися, що я нагадую їм про їхнє дитинство», — підтверджує дівчина теорію про ностальгію і відчуття дому.

«Моє життя в селі — останнє, що я б хотіла показувати, бо соромилася цього. Але все ж таки я наважилася».

Даша зазначає, що на самому початку на неї підписувалися люди старшого віку, але тепер більшості глядачів близько 25 років. Вона монетизує свій блог за допомогою реклами і поки не планує продавати продукти через TikTok.

«Після того як я почала набирати величезні перегляди зі своїм конякою й легендарною розпаковкою, люди мені пишуть, що я їх надихаю на те, щоб не соромитися і знімати свої відео. Я гадаю, це дуже круто, коли ти даєш людині якусь внутрішню впевненість та енергію, щоб вона наважувалася робити те, чого раніше боялася», — каже блогерка.


Фото на обкладинці: Depositphotos

Нове та Найкраще

8 249

993

814
1 257

Більше матеріалів