Світ

Діти і коронавірус: Чи стане ковід хворобою молодих

Завдяки вакцинації все менше людей похилого віку ризикують опинитися на лікарняному ліжку через коронавірус, але після появи більш заразного штаму дельта кількість хворих дітей у багатьох країнах почала зростати. Bird in Flight з’ясовує, що на сьогодні відомо про захворюваність та вакцинацію молодшого покоління.

Діти рідше хворіють і краще переносять коронавірус. Чому так?

Тоді як старі мають високий ризик важкого перебігу COVID-19, діти в більшості випадків переносять захворювання легко або навіть безсимптомно. Але вчені досі напевно не знають чому. Швидше за все, це пов’язано з кількома факторами.

Наприклад, у дітей менше рецепторів ACE2 в дихальних шляхах, з якими зв’язується спайковий білок коронавірусу, щоб проникнути до клітин організму. Крім того, особливості імунної системи дитини дозволяють нейтралізувати вірус до того, як він встигне створити безліч своїх копій. Також діти часто переносять застудні захворювання, в тому числі викликані іншими видами коронавірусів. Антитіла, які утворилися після таких ГРВІ, можуть захистити і від SARS-CoV-2.

Майже половина (46,7%) інфікованих неповнолітніх не мають ніяких симптомів захворювання, згідно з метааналізом вчених із Єльської школи громадської охорони здоров’я. Відповідно, діти продовжують ходити до школи, зустрічатися з родичами та передавати інфекцію далі.

Що змінилося після появи дельти?

Діти, як і раніше, хворіють рідше і легше, ніж дорослі, але останнім часом вони стали частіше потрапляти до лікарні через ковід. Так, у США наприкінці серпня і на початку вересня рівень госпіталізації дітей досяг рекордної позначки. Неповнолітні пацієнти склали 1,6-4,1% (у залежності від штату) всіх госпіталізованих хворих.

Ізраїль одним із перших почав вакцинувати підлітків віком 12-15 років, адже, оскільки старші люди були масово щеплені, коронавірус почав поширюватися переважно серед молоді. Це загальна тенденція для всіх країн із високими показниками вакцинації. У США і Великій Британії COVID-19 став хворобою невакцинованих — і теж переважно молодих.

Оскільки старші люди були масово щеплені, коронавірус почав поширюватися переважно серед молоді.

Але діти усе так само переносять ковід майже без ускладнень?

Зрідка діти хворіють важко, особливо вразливі малюки до року. Також імовірність тяжкого перебігу підвищується при супутніх захворюваннях, однак ризик опинитися на лікарняному ліжку в цілому невеликий. Наприклад, станом на 2 вересня у США госпіталізація знадобилася 0,1-1,9% усіх хворих дітей.

У деяких неповнолітніх пацієнтів після перенесеної інфекції розвивається рідкісне, але серйозне захворювання — мультисистемний запальний синдром у дітей (MIS-C). Одночасно запалюються різні органи, включаючи серце, легені, нирки, мозок, шкіру, очі та шлунково-кишковий тракт. Синдром виникає через 4-6 тижнів після зараження коронавірусом. При цьому ймовірність розвитку MIS-C не залежить від тяжкості COVID-19. Ба більше, деякі юні пацієнти взагалі не мали жодних симптомів коронавірусної інфекції. Про те, що вони інфіковані, можна було дізнатися тільки за допомогою аналізу на антитіла.

А які ще можуть бути наслідки хвороби?

Вчені припускають, що діти, як і дорослі, можуть страждати на постковідний синдром («довгий ковід»). Це сукупність симптомів, які виникають під час або після інфекції та зберігаються більше 12 тижнів. Серед них — незвичайна втома, головний біль, депресія або тривожність.

Симптоми постковідного синдрому спостерігаються у кожної сьомої дитини через 15 тижнів після позитивного ПЛР-тесту.

Дослідники з Університетського коледжу Лондона встановили, що симптоми постковідного синдрому спостерігаються у кожної сьомої дитини через 15 тижнів після позитивного ПЛР-тесту. Це небагато, якщо порівнювати з дорослими, серед яких «довгий ковід» зустрічається набагато частіше, — за деякими оцінками, у кожного другого.

Складність у тому, що критерії діагностики постковідного синдрому нечітко визначені навіть у дорослих, не те що у дітей. Симптоми «довгого ковіду» можуть бути насправді ознаками інших захворювань або станів. У деяких випадках подібні скарги у дітей пов’язані зі складнощами онлайн-навчання, браком живого спілкування і стресом під час пандемії.

Чому дітей вакцинують в останню чергу?

Після появи штаму дельта в багатьох країнах порушили питання вакцинації дітей. Але не можна просто взяти вакцину для дорослих і ввести її дитині, особливо молодшій за 12 років. Діти — це не зменшені копії дорослих. У них відрізняється метаболізм і робота імунної системи. Тому необхідні додаткові клінічні дослідження.

Компанія Moderna в березні почала вивчення безпеки та ефективності своєї вакцини для дітей від 6 місяців до 12 років. Імовірно, перші результати будуть отримані наприкінці осені або на початку зими. Подібне дослідження проводить і Pfizer. Цей виробник планує запросити дозвіл FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів) на екстрене використання вакцини у вересні-жовтні для дітей 5-11 років, а потім — для дітей від 6 місяців до 5 років. Зазвичай розгляд заявки займає кілька тижнів. Зараз у США для неповнолітніх віком від 12 років дозволено використання тільки вакцини Pfizer-BioNTech.

Не можна просто взяти вакцину для дорослих і ввести її дитині, особливо молодшій за 12 років. Діти — не зменшені копії дорослих.

Як і якими препаратами їх зараз усе ж вакцинують?

Європейське медичне агентство схвалило для дітей, яким більше 12 років, і Moderna, і Pfizer-BioNTech. Вакцинацію дітей проводять у Німеччині, Італії, Ірландії, Польщі, Франції, Іспанії, Данії та Швейцарії. У липні МОЗ України дозволило використання вакцини Pfizer-BioNTech для дітей віком від 12 років, які мають високий ризик важкого перебігу COVID-19 і розвитку ускладнень після нього, а також для тих, кому необхідне міжнародне свідоцтво про вакцинацію для виїзду за кордон.

Тим часом на п’яти Moderna і Pfizer-BioNTech наступає китайська компанія Sinovac Biotech, виробник вакцини CoronaVac. У червні Китай схвалив використання CoronaVac для пацієнтів у віці від трьох до 17 років. 6 серпня влада Чилі дозволила щепити CoronaVac дітей, яким більше 6 років. А 9 серпня стало відомо, що Sinovac Biotech запускає клінічні дослідження вакцинації пацієнтів від 6 місяців до 17 років в Південній Африці.

Але не всі країни поділяють ентузіазм щодо щеплення дітей. Об’єднаний комітет Великої Британії з вакцинації та імунізації (JCVI) на початку вересня відмовився рекомендувати введення препарату здоровим дітям, яким немає 16 років. На думку експертів JCVI, вакцинація не принесе відчутної користі, оскільки більшість неповнолітніх легко переносять захворювання. Рекомендують робити щеплення тільки дітям із високим ризиком тяжкого перебігу COVID-19.

І що відомо про побічні ефекти після вакцинації у дітей?

У своїй заяві JCVI згадав рідкісні ускладнення мРНК-вакцин (Moderna і Pfizer-BioNTech), які зустрічаються у підлітків і молодих людей. Це міокардит — запалення серцевого м’яза і перикардит — запалення серцевої сумки. У США зафіксували 1 тисячу випадків на 300 мільйонів проведених вакцинацій. Симптоми зазвичай розвивалися протягом двох тижнів після щеплення. У 79% пацієнтів перебіг захворювання був легким, і вони швидко одужували. Проте в липні FDA закликало компанії Moderna і Pfizer-BioNTech розширити кількість учасників дитячих клінічних досліджень, щоб виявити всі можливі побічні дії вакцин.

Поки вчені вивчають безпеку та ефективність щеплень від коронавірусу для неповнолітніх, залишається тільки переконувати дітей дотримуватися обридлих правил профілактики і частіше провітрювати шкільні кабінети.


Фото: Alex Camara / AFP

Нове та Найкраще

8 729

1 151

934
1 413

Більше матеріалів