Світ

Право на смерть: Як жителі Нідерландів продовжують боротися за добровільний відхід із життя

У Нідерландах дозволена евтаназія, але її проведення регулюють суворі правила. Частина населення країни з ними не згодна і вірить, що право на безболісну смерть повинен мати кожен, а не лише невиліковні пацієнти. Інтереси цих людей представляє «Товариство останньої волі», яке у 2021 році опинилося в центрі скандалу у зв’язку зі смертю десятків осіб. Bird in Flight розповідає, як організація відстоює ідею добровільного суїциду, діючи на межі закону.

У 2002 році Нідерланди стали першою у світі країною, яка легалізувала евтаназію та асистований суїцид. Ухвалення закону обговорювали тридцять років, його головними прихильниками були демократи, а критиками — представники консервативних християнських партій. Десятиліттями процедуру виконували підпільно у лікарнях та будинках пацієнтів, але 1993-го парламент Нідерландів ухвалив, що хоч евтаназія і незаконна, лікарів, які її провели, не переслідуватимуть.

Напередодні ухвалення закону противники легалізації виходили на протести і говорили про паралелі з нацистською Німеччиною, вважаючи, що нідерландським лікарям видають ліцензію на вбивство. Разом із тим пацієнти наполягали на своєму праві припинити страждання й безболісно піти з життя. Слідом за Нідерландами евтаназію легалізували у Бельгії, Люксембурзі, Іспанії, Канаді, Новій Зеландії, Колумбії та деяких штатах Австралії.

Ухвалений закон передбачає дотримання суворих правил. Право на евтаназію здобули лише ті пацієнти, які страждають від невиліковних хвороб і зазнають «нестерпних» мук. При цьому людина має бути повнолітньою, знаходитися при здоровому глузді й кілька разів попросити лікарів про смерть за відсутності іншої альтернативи. Щоб провести процедуру, висновок про її необхідність повинні надати два фахівці, а сама евтаназія — бути виконана належним із медичного погляду чином.

Право на евтаназію здобули лише ті пацієнти, які страждають від невиліковних хвороб і зазнають «нестерпних» мук.

На початку 2000-х представники демократичної партії Нідерландів також розглядали можливість легалізації спеціальних таблеток для суїциду: ними могли б скористатися пацієнти, які не є смертельно хворими, але не хочуть жити. Однак цю ідею уряд не підтримав.

Смертельний порошок «агент X»

27 жовтня в Нідерландах розпочався суд над чоловіком, якого звинувачують у продажу «порошку для суїциду» сотням людей, — уточнюють, що засіб міг призвести до загибелі щонайменше тридцяти трьох осіб. Жителя Ейндховена, 28-річного Алекса С. (повне ім’я не розголошують), затримали ще у липні. За даними прокуратури, мінімум п’ятнадцять людей померли після вживання «порошку», обставини ще вісімнадцятьох смертей розслідують.

З’ясувалося, що Алекс С. продавав небезпечну речовину всім охочим ще з 2018 року, і за цей час він заробив близько €55 тисяч. «Ми нікому не належимо і самі можемо визначати свою долю», — цитує BBC заяву обвинуваченого в суді. З покупцями він зв’язувався через месенджер Telegram та зашифрований поштовий сервіс ProtonMail. Розслідування триває, і вирок обвинуваченому ще не винесений.

Алекс є членом організації «Товариство останньої волі» (Last Will Cooperative), учасники якої вірять у те, що кожна людина має право на легку смерть. Коли з’ясувалося, що на зборах групи продавали небезпечну речовину, відому як «агент X», правоохоронці заарештували і почали допитувати ще кількох членів об’єднання, включаючи його керівника.

«Товариство останньої волі»

Цю організацію у 2013-му створили соціальний підприємець Герт Реберген та Йос ван Вейк, який є її головою. За вісім років кількість прихильників «Товариства останньої волі» зросла до 26,5 тисячі осіб, більшість із них — люди старшого віку. Члени групи хотіли б легально володіти препаратом, який дозволить будь-якому учаснику об’єднання безболісно піти з життя. Їхня мета — щоб право на суїцид отримали не лише смертельно хворі пацієнти, а для його вчинення достатньо було особистого бажання людини. Але наразі це незаконно.

Особам, які навмисне допомагають вчинити самогубство або розповсюджують засоби для нього, може загрожувати до трьох років позбавлення волі, проте ділитися інформацією на тему добровільного відходу з життя не заборонено. У 2017-му в «Товаристві останньої волі» повідомили, що знайшли засіб, який підходить для швидкої та безболісної смерті, — консервант, доступний у Нідерландах. Пізніше препарат став відомий як «агент X», або «порошок для суїциду».

В організації уточнюють, що він коштує менше €10 і дозволяє людині померти протягом тридцяти-шістдесяти хвилин, — через двадцять хвилин після прийому та засинає або впадає в кому, а за годину її серце зупиняється. Прихильникам «Товариства останньої волі» запропонували самостійно замовляти цей засіб та використовувати з метою суїциду. Однак коли у 2018 році 1,1 тисячі учасників групи спробували колективно придбати порошок, вони не змогли цього зробити. Прокуратура почала щодо організації кримінальне розслідування, а тому активісти вирішили тимчасово призупинити поширення інформації про смертельний засіб.

Порошок за €10 дозволяє людині померти протягом тридцяти-шістдесяти хвилин.

Боротьба із законодавством

У об’єднанні уточнили, що його діяльність не порушує закони Нідерландів, однак у жовтні поліцейські викликали 73-річного голову групи Йоса ван Вейка на допит у зв’язку з арештом Алекса С. Чоловік не визнав себе винним у злочинній змові з обвинуваченим та продажу смертельного «агента X» — поки що ван Вейка не стали брати під варту.

У жовтні також було затримано двох інших членів організації. Одна з них – 72-річна мешканка Амерсфорта. Її підозрюють у купівлі в Алекса С. високотоксичного азиду натрію та незаконному розповсюдженні препарату, що запобігає блюванню, — він також може бути використаний для скоєння самогубства, засіб видають лише за рецептом лікаря.

ПОстаннім фігурантом справи став Вім ван Дейк, 78-річний психолог із Гертогенбоса, який приєднався до «Товариства останньої волі», коли його дружина померла від деменції. Як повідомляє The Guardian, чоловік дав «порошок для суїциду» більш ніж ста людям і мав намір привернути увагу до діючого закону про евтаназію та необхідність його зміни.

78-річний психолог із Гертогенбоса приєднався до «Товариства останньої волі», коли його дружина померла від деменції.

«Я хочу, щоб невдоволення суспільства досягло такого рівня, що судові органи більше не могли б його ігнорувати. Мені байдуже, якщо мене заарештують та ув’язнять», — сказав ван Дейк в інтерв’ю нідерландській газеті De Volkskrant. Чоловік пояснив, що на зборах організації, після того як модератор ішов, пропонував присутнім придбати «агент X» за €50 і взяти під контроль фінал свого життя. Максимальний термін, до якого можуть засудити ван Дейка, становить три роки.

Незважаючи на допити учасників, «Товариству останньої волі» поки не надали статусу злочинної організації. Об’єднання має активний сайт, де детально йдеться про програму та цілі спільноти. Його представники зазначають, що не лише інформують людей про способи безболісно піти з життя, а й готують їх до цього рішення, надають психологічну підтримку, створюють можливість зустрітися з однодумцями та консультують, як правильно організувати суїцид, щоб не зашкодити близьким. При цьому група не порушує законодавство Нідерландів.


Фото на обкладинці: Delphine Mayeur / Hans Lucas / AFP

Нове та Найкраще

650

580

606
927

Більше матеріалів