Світ

Ахіллесове коліно: Історія футболіста, який більшу частину життя провів у комі

6 вересня колишній французький футболіст Жан-П’єр Адамс помер у віці 73 років, 39 з яких він провів у комі. Увесь цей час за ним доглядала дружина Бернадетт Адамс, яка заперечувала можливість евтаназії та вірила, що одного разу спортсмен прийде до тями. Розповідаємо його історію.

Футбольна кар’єра

Жан-П’єр Адамс народився в 1948 році у столиці Сенегалу Дакарі. Коли хлопчикові було десять, бабуся взяла його у релігійне паломництво Європою і віддала до однієї з католицьких шкіл міста Монтаржі — мабуть, бажаючи онукові кращої долі. Незабаром Адамса всиновила французька пара, а його головним захопленням став футбол. У середині 1960-х Жан-П’єр співпрацював із молодіжними клубами, а в 1969 році став учасником першого дивізіону професійної команди міста Нім. Він починав кар’єру як нападник, але потім перейшов на позицію центрального захисника.

У складі клубів «Нім» та «Ніцца» Адамс двічі був срібним призером чемпіонату Франції. Також він один із перших темношкірих гравців, які виступали за національну збірну Франції з футболу. З 1972 по 1976 рік спортсмен провів 22 гри, дебютувавши в матчі проти СРСР. У цілому Жан-П’єр узяв участь у 126 іграх за клуб «Ніцца», 84 — за «Нім» та 41 — за команду «Парі Сен-Жермен».

У 1980-х спортсмен вирішив піти з поля і зайнятися тренерською діяльністю. Навесні 1982 під час одного зі своїх тренувань у Діжоні він пошкодив зв’язку колінного суглоба. Згодом ця несерйозна травма назавжди змінила його життя.

Фатальна доза наркозу

17 березня 1982 Жан-П’єр Адамс прибув до лікарні імені Едуара Ерріо в Ліоні для проведення планової операції на коліні. Спортсмен мав хорошу фізичну форму, і через кілька днів його повинні були виписати. Незважаючи на те що в день проведення хірургічного втручання багато лікарів брали участь у страйку, операцію вирішили не переносити.

Анестезіолог лікарні був змушений стежити одночасно за вісьмома пацієнтами, включаючи Адамса, і помилково ввів спортсмену надто велику дозу препарату — це призвело до зупинки серця і пошкодження мозку футболіста. За Жан-П’єром також спостерігав стажер, проте він не помітив порушень, а пізніше зізнався, що був не готовий до роботи, яку йому довірили.

Футболіст мав прокинутися через кілька годин після введення наркозу, проте в наступні 39 років він так і не вийшов з коми. Після п’ятнадцяти місяців перебування в ліонській лікарні Адамса перевели до Німа, де Жан-Пьера доглядала його дружина Бернадетт. У пари було двоє маленьких синів, Лоран і Фредерік.

Судовий процес щодо клініки тривав дванадцять років — лише в 1990-х анестезіолога і стажера визнали винними в завданні «ненавмисної травми» і засудили до місяця умовного терміну. Також суд ухвалив, що лікарня повинна виплатити родині футболіста штраф у розмірі €750.

Судовий процес щодо клініки тривав дванадцять років, лікарню оштрафували на €750.

39 років у комі

З 1982 року Бернадетт Адамс сама доглядала чоловіка і відмовлялася від евтаназії. Колишній футболіст міг дихати без підключення до апарата, а також самостійно перетравлювати їжу. Бернадетт вважала, що чоловік усе чує, відчуває й усвідомлює, але не здатний бачити і рухатися.

Протягом майже 40 років жінка щодня подовгу говорила з Жан-П’єром, годувала, купала, переодягала його і стежила за тим, щоб на тілі Адамса не з’явилися пролежні. Незважаючи на те що чоловік роками перебував у вегетативному стані, вона вірила, що одного разу він прийде до тями.

«Ніхто ніколи не забуває робити Жан-П’єру подарунки, чи то на його день народження, чи то на Різдво чи День батька. Ми часто купуємо йому футболки або джемпери, він змінює одяг кожного дня. Я хотіла створити приємну атмосферу в його кімнаті, тому подбала про красиву постільну білизну, а також аромати. Раніше він користувався парфумами Paco Rabanne, але його улюблений аромат уже не випускають, тому я зупинилася на Sauvage від Dior», — розповіла Бернадетт в інтерв’ю CNN. Жінка також згадує, що чоловік любив модний одяг, сигари, бразильську музику і вечірки, а їхнє життя в 1970-х було дуже щасливим. Обидва сини Жан-П’єра також займаються футболом і тренують молодих гравців.

Про смерть Адамса повідомили на сторінці Національної спілки футболістів-професіоналів. Свої співчуття родині спортсмена висловили клуби «Парі Сен-Жермен», «Ніцца» та «Нім», за які він грав. У пам’ять про Жан-П’єра Адамса названі стадіони в кількох французьких муніципалітетах: Коркійруа, Катійон-сюр-Самбр і Даммарі-ле-Ліс.


Фото: AFP

Нове та Найкраще

8 869

1 201

973
1 462

Більше матеріалів