Більше не п’ють: Бари, що закрилися у глибинці
Таверни та паби — важлива частина сільської культури Угорщини, але останні десятиліття вони сильно видозмінюються або вимирають. Спочатку традиційний уклад був порушений переходом на колективне господарство при соціалізмі, потім — зростаючим безробіттям у сільському секторі.
Софія Сівак об’їхала область Гевеш на півночі Угорщини, знімаючи паби у селах із населенням до 3 тисяч людей.
Фотографка. Живе і працює в Угорщині. Виставлялася в Угорщині та Нідерландах.
— Я була у 40-50 барах, але знімала не в кожному. Ці паби не треба шукати спеціально: кожне село складається з кількох вулиць, і паб зазвичай знаходиться в центрі, десь між церквою та продуктовим магазином. Я не знайомлюся з власниками барів до зйомок — як правило, просто заходжу у нове місце, замовляю напій і спостерігаю.
У більшості випадків власники не надто схильні зі мною спілкуватися, тому що не розуміють, чого я хочу і чому їхній паб важливий для мене. Побачивши камеру, вони припускають, що я зі служби контролю якості, іноді бояться, що я журналістка і хочу написати лайливий нарис. Гадаю, моя стать додатково ускладнила роботу. Ці паби — територія чоловіків, жінки сюди зазирають рідко.
Але буває, що все складається інакше: ми годинами говоримо з відвідувачами, п’ємо пиво та шоти, танцюємо під хіти 90-х, які ставимо на музичному автоматі. Іноді у таких ситуаціях я навіть забуваю знімати.
Портретний живопис мені найближчий. Але в той же час мене завжди цікавили дивні інтер’єри: накладання несумісних кольорів та предметів, що не мають ніякої користі. У цьому проєкті я поєднала обидві свої пристрасті, спостерігаючи за людьми і шукаючи цікаві декорації.
В Угорщині є кілька процвітаючих сільських областей, але більшість сільських регіонів живе у безгрошів’ї. Провінція зазнала величезних збитків від примусового створення кооперативів та урбанізації; ситуація стала ще гіршою, коли близько третини людей втратили роботу після зміни режиму у 1989—1990 роках. Уряд завжди має проєкти розвитку села, однак у більшості регіонів вони не досягають цілей.
У Будапешті багато невеликих бізнесів у біді — особливо зараз, в умовах епідемії. Але я гадаю, що на сільську місцевість ця криза впливає по-іншому: там бізнес занепав дуже давно. Хоча пляшка пива або шот коштує в середньому близько 1,5-2 євро (для порівняння: у центрі Будапешта — 6-7 євро), багато місцевих жителів не можуть собі цього дозволити. Отже, паби в найближчому майбутньому закриються — епідемія лише прискорить процес.
У Будапешті багато невеликих бізнесів у біді — особливо зараз, в умовах епідемії.