Архітектурна думка та продуктовий достаток: Історія київської ВДНГ
У травні 2021-го Володимир Зеленський анонсував створення Президентського університету. Реалізацію проєкту з бюджетом 7,2 мільярда мали розпочати на території київської ВДНГ у 2022 році. Заявляли, що забудовуватимуть лише вільну територію комплексу, а цінні об’єкти збережуть.
Третього лютого розпочався демонтаж виставкового корпусу № 19. Спочатку керівництво ВДНГ повідомило, що реставрація будівлі була неможлива, пізніше — що у корпусі приберуть лише стіни. Але, судячи з рендерів проєкту, корпус № 19 все ж таки знесуть.
На прохання редакції Семен Широчин пояснює, у чому цінність павільйонів київської ВДНГ, та розповідає, на що треба дивитися відвідувачам, аби помітити її унікальність.
Міць
У сталінський час комплекси сільськогосподарських виставок у Києві та Москві демонстрували не лише економічні успіхи СРСР, але і його архітектурну й політичну міць. Тому такі об’єкти неминуче мали стати грандіозним втіленням архітектурної думки.
Будівництво комплексу у Києві задумали одразу після війни. На генеральному плані столиці 1947 року на місці майбутньої ВДНГ зображено структуру вулиць та споруд, проте про саму виставку ще немає жодного слова. На початку 1950-х за результатами проведеного раніше архітектурного конкурсу розробили проєкт грандіозного ансамблю.
Його композиція була розміщена за поздовжньою та поперечною осями, що перетиналися у місці, де зараз розташований центральний фонтан (за задумом там мав височіти пам’ятник Сталіну). Поздовжню вісь завершує головний павільйон зі шпилем, а довшу поперечну — павільйон № 7 зі скульптурами робітників з одного боку та павільйон № 10 із статуєю колгоспниці з іншого. Завдяки такій композиції на перетині осей можна було бачити весь ансамбль одразу.
Цікавими були будівельні рішення. Під час зведення виставки використовували метал, скло, бетон, кераміку, пластмаси (у низці скульптур та гербових композицій). Робили це таким чином, щоб наголосити на взаємодії матеріалів. А щоб одночасно показати велич задуму та розкрити тематику ВДНГ, при декоруванні павільйонів зверталися як до елементів класичної архітектурної спадщини, так і до народних декоративних мотивів.
Оригінальний проєкт київської ВДНГ включав дев’ять павільйонів, які були побудовані за сім років — з 1952-го до 1958-го. Згодом виставковий комплекс розширювали, але архітектурний ансамбль залишався незмінним. Цим київська виставка відрізнялася від московської, де наприкінці 1960-х кілька сталінських об’єктів перебудували у стилі модерн, щоб вони відповідали духу часу. Єдність ансамблю було порушено (щоправда, на початку 2000-х спорудам повернули первісний вигляд). Усього на території ВДНГ знаходяться 33 будівлі, зведені за радянських часів.
Модерністські корпуси
Перші модерністські павільйони — три корпуси — з’явилися на ВДНГ у 1958 році. У їхній архітектурі ще можна було простежити вплив класицизму. Наприклад, у корпусі «Хімічна промисловість» є не лише характерний портик із фронтоном, а й декоративне панно на фронтоні.
До модерністської спадщини належить побудований у 1970 році за проєктом архітектора Ю. Непомнящего й інженера В. Третьяка найбільший на виставці павільйон № 12 «Механізація та електрифікація сільського господарства». Його масштаби вражали: площа — 3,4 тисячі квадратних метрів, висота стелі — 14 метрів. Будівля призначалася для демонстрації великогабаритної техніки
Занепад та нове життя
Після розпаду СРСР проводити виставки стало нікому. ВДНГ стояла порожня, поступово занепадаючи. Експонати були частково розграбовані, вцілілі — викинуті. Зникли пам’ятник Мічуріну перед оранжереєю, вагонетки з шахти у павільйоні вугільної промисловості, макети електростанцій із павільйону електроенергетики, скелет кита.
Грошей на утримання комплексу не було: державне фінансування об’єктів відчутно скоротилося, саме підприємство зазнавало збитків. На початку 2000-х на території ВДНГ відключили опалення, через підвищену вологість у приміщеннях посипалася штукатурка і ліпнина.
З середини 2010-х ВДНГ почала оживати — тут стали проводити виставки, фестивалі та концерти. Місце було підхожим: велика територія (286 гектарів), кілька десятків будівель. Павільйони № 13, 17 та 19 віддали в оренду. Знову відкрився ресторан «Прага», розташований на території виставки, були відреставровані оранжереї.
Усі фото, якщо не вказано інше: архів Семена Широчина.