Кіно

«Секс, Інста і ЗНО»: Секс заради сексу в новому серіалі про українських школярів

На платформі «1 + 1 video» наприкінці листопада вийшов серіал «Секс, Інста і ЗНО», що оповідає про життя одинадцятикласників. За постановку всіх 12 епізодів відповідав Антоніо Лукич, режисер комедії «Мої думки тихі». Ще до прем'єри автори порівнювали «Секс, Інста і ЗНО» з популярними підлітковими серіалами «Ейфорія» та «Статеве виховання», але відверто і зрозуміло поговорити з українськими підлітками про секс у творців не вийшло. Марія Педоренко розповідає, чому новий серіал тільки прикидається секс-позитивною історією про школярів.

Найкраще пояснити, яким вийшов серіал «Секс, Інста і ЗНО», може мем: «Мамо-мамо, а можна мені Sex Education?» — «Але у нас уже є Sex Education вдома». «Sex Education вдома» — це саме про новий серіал «1 + 1».

«Секс, Інста і ЗНО» (Sex, Insta, ZNO — SIZ) дійсно в чомусь схожий на секс-позитивний хіт Netflix. Тут схожі декорації та проблематика: невелике місто, звичайна школа, діти всіх типажів, родини — одна специфічніша за іншу, перший і не дуже секс і все, що його супроводжує. Є до всього своя «Джилліан Андерсон» — яскраву зірку шкільної психології грає Ірма Вітовська. SIZ навіть починається схоже — з незручної сцени недосексу: старанна дівчинка, хлопчик, у якого авторитарний батько, і проблеми з лібідо — головна героїня Саша натурально починає волати, коли хлопець намагається залізти до неї у труси.

Але там, де Sex Education відкрито говорив про нормальне ставлення до власних геніталій, розвінчував міфи про вагінізм і анальний секс, заохочував мастурбацію і рольові ігри, серіал «1 + 1» лише зміцнює прикрі стереотипи у країні, де сексуальна освіта досі відсутня.

Обережно, в тексті спойлери.

Лесбі до першого мужика

У SIZ є місце різноманітності, але, здається, деякі персонажі потрапили в серіал тільки заради того, щоб закрити умовну «квоту». В одній зі сцен методично відпрацьовує удари волейболістка-азіатка, в парі інших без слів мигцем з’являється школярка з карликовістю. Є Вова з інвалідністю та Женя — чи то трансгендерна, то чи небінарна персона. Їхнє сексуальне життя залишиться за кадром, а самі персонажі до кінця сезону розкриються як герої лише на пару хвилин, щоб хоч якось виправдати свою присутність в історії.

Але найбільше запитань до Ханни — головної прихильниці секс-просвіти, відкритої лесбіянки і президентки школи. «Дожили, лесбі-президент», — обурюється старшокласник після її випадкової перемоги на шкільних виборах, і стає очевидно, що гомосексуальність героїні ні для кого не секрет.

Знає про неї і друг дитинства Ханни — Клим, міцно впевнений у тому, що дівчині просто не вистачає «нормального мужика». Він, як і багато хто, вірить у популярний стереотип, що без проникнення немає і сексу. Зруйнувати міф автори SIZ намагаються занадто буквально, відправивши до Ханни в ліжко Клима, після чого вона зрозуміє, що це все-таки не її і вона точно лесбіянка. Перед цим дівчина скаже, що орієнтація може змінюватися протягом життя, але, по суті, ця сцена і сама Ханна стануть лише вирішенням проблеми для хлопця, який, наче у типових підліткових комедіях, усі 12 епізодів безуспішно намагався хоч з кимось переспати до випускного.

При цьому лесбійський секс у серіалі не покажуть, як і хоч якісь прояви гомосексуальності Ханни.

Клим, як і багато хто, вірить у популярний стереотип, що без проникнення немає і сексу. Зруйнувати міф автори SIZ намагаються занадто буквально.

«Можливо, ми не досить коректно зобразили досвід людей з ЛГБТ-спільноти, тому що ми самі не входимо в це коло. Але це наші друзі і знайомі, тому показати, з чим вони стикаються щодня, для нас було дуже важливо», — ще до прем’єри серіалу говорила його сценаристка Євгенія Бабенко. І дійсно, в Україні зустріти ЛГБТ-персон на екрані можна вкрай рідко, тому так важливо показувати їх досвід наближеним до реальності, а не таким, що підтверджує вже існуючі міфи.

У словах Ханни про те, що орієнтація — це спектр, звичайний глядач почує лише незрозуміле виправдання сексу лесбіянки з хлопцем, але ніяк не запрошення до того, щоб розібратися в багатому світі людської сексуальності, про яку «Секс, Інста і ЗНО» не говорить геть нічого.

Дівчатка терплять

«Ми покажемо чесну і справжню історію. Там будуть три сцени сексу, дві сцени мастурбації та нецензурна лексика», — говорила на зйомках серіалу його генпродюсерка Ганна Ткаченко. З матом у серіалі все в порядку, а от з мастурбацією — не дуже. Ця опція доступна на екрані лише хлопчикам: один сумно зачиняється в туалеті після невдачі з дівчиною, інший — перед сніданком розбирається з ранковою ерекцією. Справа чергова — про захоплююче пізнання власного тіла не йдеться. А що ж дівчатка? Не хочуть? Соромляться? Ми не дізнаємося — дівчатка в серіалі в основному терплять секс.

Дівчатка в серіалі в основному терплять секс.

Терпить головна героїня Саша, яка пережила в дитячому таборі сексуальне насильство і успішно розпрощалася з травмуючим досвідом після однієї-єдиної диво-фрази шкільного психолога. Уже в наступній серії вона буде кривитися від болю під час сексу і говорити хлопцеві, що «все окей», доки на тлі грає трек зі словами про те, що іноді герой, не знаючи болю, скаче, доки не розвидніється.

Терпить Ханна, для якої досвід з Климом виявився невдалим. Можливо, терпить Єва, головна антагоністка серіалу, для якої секс ще й інструмент помсти — своїй головній суперниці Саші та власній матері. Не терпить, а насолоджується хіба що безіменна волейболістка, але й та з’явиться в серіалі лише на пару хвилин, щоб знехтувати увагою Клима і тут же усамітнитися в роздягальні з його більш успішним другом.

В українських школах немає сексуальної освіти. І хоча, за останніми даними, переважна більшість батьків і вчителів підтримують введення секс-просвіти, і ті й інші продовжують транслювати дітям стереотипні переконання. Цим же, на жаль, займаються й автори серіалу «Секс, Інста і ЗНО». Макіяж і коротка спідниця провокують активні залицяння? Ось Саша, яка змінила імідж, відбивається від домагань фотографа в сумнівному модельному агентстві. Гомосексуальність підлягає лікуванню? Ось лесбіянка Ханна погоджується на секс із хлопцем.

У серіалі «1 + 1» секс існує заради сексу, і така однобока його демонстрація — швидше гра на гарячій темі, ніж спроба позбутися табу, що існує в українському суспільстві. Відчиняючи двері у світ підлітків, було б непогано перевідкривати цей світ для них у першу чергу, допомагаючи і скеровуючи, де необхідно. А однієї фрази головної героїні про те, що не можна «дозволяти чоловікам говорити, що у тебе товсті стегна», на жаль, не вистачить, щоб почати сексуальну революцію в українському кіно. Не кажучи вже про всю Україну.

У серіалі «1 + 1» секс існує заради сексу, і така однобока його демонстрація — швидше гра на гарячій темі, ніж спроба позбутися табу.

Але є ймовірність, що шкоди від SIZ буде не так багато, адже його для початку потрібно подивитися до кінця. А це складне завдання навіть для не дуже досвідченого глядача. Самих тільки режисури Антоніо Лукича, який полюбився багатьом, вдало показаних сімейних драм і прихованих скарбів в особі пари другорядних персонажів серіалу вочевидь не вистачає для того, щоб перебити відверто слабкий сценарій, натужні діалоги, непереконливих головних героїв і недоречну рекламу.


Всі фото надані «1 + 1 Digital»

Нове та Найкраще

647

577

604
921

Більше матеріалів