Фотопроєкт

Пуп землі: Українські традиції та тілесність у проєкті Артема Гумілевського

Артем Гумілевський почав знімати випадково, а його роботи вже показують на закордонних виставках. Також Гумілевського номінували на артпремію PinchukArtCentre Prize. Миколаївський фотограф розповів Bird in Flight про те, як від головної теми своїх проєктів — тілесності й сексуальності — він перейшов до дослідження української традиції.
Артем Гумілевський

Фотограф з Миколаєва, пройшов курс художньої фотографії у школі MYPH. Фіналіст конкурсу Nida OFF у Литві, номінант на премію PinchukArtCentre Prize 2022.

— У мене сімейний бізнес, багато років я був керівним менеджером сільськогосподарської компанії у Миколаєві. Але завжди шукав творчі заняття: писав вірші, грав у музичному гурті. Одного разу у 2019 році біля студії звукозапису, де проходили наші репетиції, я побачив вільне приміщення і вирішив відкрити там фотостудію. Спочатку найняв фотографа, а потім і сам став потроху знімати. Якоїсь миті люди вже захотіли фотографуватися у мене, а не у професійного портретиста.

Тоді мене цікавила суто комерційна фотографія, але лишалося багато питань — я розумів, що все ще мало знаю про цю сферу. Хтось зі знайомих порадив піти на курс Сергія Мельниченка. І чим більше я дізнавався від нього про світ концептуальної фотографії, тим менше мені хотілося повертатися до комерції.

Про перші спроби зараз не варто навіть згадувати, щось серйозне з’явилося лише у 2020 році. Під час локдауну ми створили проєкт з фотографкою Юлією По, з якою знаходилися у різних містах і навіть не знали одне одного. Ми просто знімали себе вдома, поки спільний знайомий не помітив схожість наших світлин. Тоді ми поєднали їх в одну серію: спочатку Юлія робила фотографію, показувала її мені, а я робив знімок у відповідь.

Цей проєкт був частиною мого «Гіганта» — дослідження власної тілесності та сексуальності. На фотографіях з цієї великої серії я всюди оголений, бо для мене тіло — це завжди про щирість і відкритість, а я хочу бути якомога чеснішим із глядачем. Проєкт тривав до лютого 2022 року, тобто до повномасштабного вторгнення. Продовжувати «Гіганта» я не міг, він здавався мені надто безтурботним для такого часу.

На фотографіях я всюди оголений, бо для мене тіло — це завжди про щирість і відкритість, а я хочу бути якомога чеснішим із глядачем.

Коли за сто метрів від мого будинку в Миколаєві почали їздити танки, падати ракети, а від сусідніх споруд залишалися самі котловани, я вирішив забрати з міста всіх родичів. З березня ми живемо в Одеській області, де я і розпочав свій останній проєкт. Він називається «Коріння» — це серія про те, як традиція та навіть сама природа України проникає в мене. Підхід схожий: я також всюди з’являюся оголеним, але тіло тут більше не головне, воно виступає лише інструментом.

Серед моїх предків немає українців — є поляки, німці, євреї та росіяни. Але я народився і живу в Україні, тож відчуваю єдність із народом та його культурою. Я ще не знаю, чим завершиться ця серія, але поки вона виходить дуже символічною. Наприклад, на фотографії «Кривавий місяць» трикутник означає людину, а коло всередині нього — Всесвіт. Так я показав, як виглядає світ українців зараз.

Найбільш красномовною мені здається світлина, де я лежу в полі, розламаний на частини, а потім зшитий червоними нитками. Гадаю, зараз так почувається ціла нація, яка намагається відновити себе. Ця серія важлива для мене ще й тому, що в ній уперше знялася моя дружина. На фото ми разом стоїмо перед вогнищем, наче виконуємо якийсь шлюбний обряд, а наші голови прикриті родинною реліквією — рушниками, які належали бабусі моєї дружини.

Інтерес до української фотографії у світі за ці місяці значно зріс: лише за пів року мої роботи показали вже на 20 виставках. На продажах NFT я зміг зібрати близько $10 тисяч для волонтерів. Західні журналісти також часто звертаються за коментарем, але з часом усе помітніша втома від новин про Україну. Якщо взимку нашу трагедію сприймали на Заході як їхню власну, то сьогодні там, здається, звикають до війни.

Нове та Найкраще

778

662

656
1 042

Більше матеріалів