Фотопроєкт

Принцеси-напівкровки: Чоліти з Болівії, які левітують і підкорюють гірські вершини

На Аконкагуа, найвищий гірський пік у Південній Америці, зазвичай піднімаються тільки підготовлені альпіністи у фірмових пуховиках The North Face. Але чоліти — так називають жінок корінних індіанських народностей у Болівії — вирушили туди в пишних яскравих спідницях, традиційних казанках і з наплічними шалями замість рюкзаків. Крім чоліт-альпіністок фотограф Тодд Ентоні зняв у Болівії і «літаючих чоліт», які беруть участь у театралізованих боях і уособлюють магічний реалізм наших днів.

Близько 25% населення Болівії становлять індіанці аймара, вони живуть на заході країни та у високогірних районах озера Тітікака. З XVI століття, коли цей регіон колонізувала Іспанія, і до недавнього часу аймара зазнавали дискримінації. Саме слово «чоліта» використовували як образу — іспанською cholo означає «напівкровка». Але зараз жінки народу аймара вимовляють його з гордістю.

У 2019-му група болівійських чоліт піднялася на вершину Аконкагуа (6 962 метра), яку називають «горою смерті». Згідно зі статистикою, за рік на Аконкагуа гине троє альпіністів, тому підкорювати вершину ризикують тільки добре підготовлені професіонали. Одинадцять чоліт працювали в базовому таборі гори Уайна-Потосі, де вони готували їжу і переносили речі до висотних таборів. У 2014-му ці жінки вирішили, що хочуть і самі зійти на вершину, і після декількох років підготовки підкорили найвищий пік у Південній Америці.

Фотограф Тодд Ентоні знімає проєкти про маловідомі племена, народності або субкультури. Два роки тому він вирушив до Болівії і зняв там «літаючих чоліт» і чоліт-альпіністок.

Тодд Ентоні

Новозеландський фотограф, займається рекламною зйомкою і працює з такими брендами, як Samsung, Shell, Sony і BBC.

— Я проводив невелике дослідження по роботі, коли натрапив на фотографію чоліт на тлі снігових гірських пейзажів. Мене вразив яскравий одяг цих жінок і фантастичність знімків, я зрозумів, що мій наступний особистий проєкт буде присвячений чолітам. У мене був знайомий продюсер у Болівії, і він представив мене їм. Вони з радістю погодилися брати участь.

Чоліти одразу виділяються з натовпу завдяки багатошаровим спідницям і капелюхам-казанкам. Такий одяг їх змушували носити іспанські конкістадори, яким вони прислуговували багато років тому. Сьогодні ж чоліти одягаються так за власним бажанням, це вже частина їхньої культури.

Головний елемент традиційного костюма чоліт — це спідниці, які називаються поллери і візуально збільшують об’єм стегон, що вважається символом родючості. Інша частина образу, капелюхи-казанки, з’явилася у Болівії в 1920-х роках. Згідно з легендою, їх привезли з Європи для залізничних робітників, але капелюхи були для них замалі. Тоді за допомогою місцевих католицьких священиків торговці розрекламували казанки серед жінок аймара, яким вони припали до душі. Що стосується шалей та накидок, зроблених із традиційної тканини агуайо, чоліти використовують їх не тільки як елемент одягу: вони носять у них продукти або дітей, а ще розкладають на них товари для продажу. Крім того, чоліти заплітають волосся у дві коси, іноді додаючи в них шерсть альпаки для більшого об’єму, і використовують численні прикраси.

Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії

Усього сімдесят років тому чолітам було заборонено голосувати, відвідувати ресторани, користуватися громадським транспортом і перебувати в публічних місцях, наприклад на головній площі Болівії Плацу Мурільо. Список доступних чолітам професій також був обмежений. Вони займалися сільським господарством, ткали, торгували у вуличних крамничках або ж продавали чоріпани — бутерброди з чорізо, популярні серед місцевих жителів. З 60-х чоліти вели боротьбу за свої права, але переломний момент відбувся лише у 2006 році, коли президентом Болівії був обраний перший представник корінного населення Ево Моралес. З його приходом аймара та інші етнічні групи країни стали отримувати давно заслужене визнання в суспільстві.

Сімдесят років тому чолітам було заборонено голосувати, відвідувати ресторани та користуватися громадським транспортом.

Тим не менш становище чоліт та інших жінок у Болівії все ще непросте. У країні високий рівень домашнього насильства, та й усталені стереотипи про індіанців аймара змінюються з трудом. Кидаючи їм виклик, чоліти почали брати участь у вуличних боях.

Бої прийшли сюди з Мексики, де борці влаштовували видовища в яскравих масках та костюмах. У 1950-х у Болівії існувало кілька успішних груп борців, але тільки на початку 2000-х до них приєдналася перша жіноча група, що називає себе «Літаючі чоліти». Сьогодні ефектність їхнього шоу приваблює безліч глядачів — чоліти і на ринг виходять у спідницях. Звичайний бій триває від двох до трьох годин, і в основному це постановка. Але, незважаючи на всю театральність, чоліти часто використовують справжню техніку захоплень і ударів, щоб продемонструвати свою силу і зірвати оплески.

Плануючи зйомку «літаючих чоліт», я хотів відійти від звичного способу борців на рингу і заскочити глядача зненацька. Я згадав про магічний реалізм, який зародився в Південній Америці, і вирішив зробити щось подібне, тому перемістив чоліт з рингів на вулиці і змусив злетіти. Не буду розкривати секрет левітації, але скажу, що чоліти відмінно попрацювали під час зйомки. Їм потрібно було повторювати свої трюки знову і знову, поки не виходив ідеальний кадр.

Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії

Я згадав про магічний реалізм, який зародився в Південній Америці, тому перемістив чоліт з рингів на вулиці і змусив злетіти.

Робота над проєктом «Літаючі чоліти» була захоплюючою, але мені не терпілося вирушити в гори. Ми з моїм асистентом Гаррі дуже переживали через висоту, не знали, чи витримаємо ми її. Після п’яти днів у Ла-Пас — 3 640 метрів над рівнем моря — мені здавалося, що ми вже непогано освоїлися. Однак коли ми прибули до базового табору Уайна-Потосі, висота одразу ж почала позначатися на нас. У перший же день ми вийшли з базового табору і піднялися до позначки 5 100 метрів. Звичайно, це було нерозумно: такий різкий підйом може призвести до серйозних проблем зі здоров’ям і викликати гірську хворобу. Але тоді була відмінна погода, а в горах складно передбачити, скільки триватимуть сонячні дні. До того ж я помітив приголомшливі ущелини льодовика Зонго і хотів зняти їх при сонячному світлі.

Ми зробили чудові фотографії чоліт на льодовику, але висота відібрала у нас усі сили. Я ніколи не почувався таким слабким і розбитим, навіть під час найгіршого грипу в моєму житті. На щастя, з нами на горі були носильники, які допомагали зі знімальним обладнанням. Чоліти тим часом гуляли горами, як берегом моря. У перший день зйомок вони влаштували аптапі — це традиційний спільний прийом їжі, під час якого учасники обмінюються харчами. Передаючи одна одній картоплю, кукурудзу і тортильї, ці жінки не тільки віддавали данину давній індіанській традиції, а й святкували партнерство і взаємовиручку, які допомагали їм підніматися в гори.

Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії

Наступного дня ми встали вдосвіта для проведення ритуалу Чала. Це підношення богині Пачамама, одному з головних божеств індіанських народів Південної Америки. Ми вийшли з наметів, побачили Уайна-Потосі, що підноситься над нами, і я не міг уявити собі кращої сцени для спіритичної церемонії. У кінці Чали ми повинні були випити найміцніший алкоголь з усіх, що я пив у своєму житті. Коли я зробив ковток, з очей бризнули сльози, мені здалося, що я проковтнув вогонь. Чоліти тоді від душі посміялися, сказали, тепер богиня точно зглянеться на нас і дозволить піднятися на вершину.

Можна подумати, що звичайні болівійки, вийшовши за тортильєю, раптом опинилися закинутими у снігове царство.

Як і при зйомці «літаючих чоліт», ідея гірського фотопроєкту полягала у створенні фантастичної сцени, де реальність переплітається з магією. Але на схилах гори Уайна-Потосі мені не довелося вдаватися до секретних прийомів левітації — чоліти у своїх яскравих вбраннях на тлі крижаних гребенів і так виглядали казковими персонажами. Якщо не придивлятися до фотографій, можна подумати, що звичайні болівійки, вийшовши за тортильєю, раптом опинилися закинутими у снігове царство. І тільки потім, помітивши їхні гірські черевики і льодоруби, усвідомлюєш мужність і завзятість героїнь знімків.

Чоліти — звиклі до важкої роботи і до не менш важкої боротьби — зберігають життєрадісність і в горах, і на рингу. Завдяки знайомству з ними я знайшов натхнення, силу і добрих друзів. І коли мене просять коротко описати жінок аймара, мені в голову приходить тільки одне слово — «непохитні».

Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії
Чоліти з Болівії

Нове та Найкраще

8 522

1 072

884
1 341

Більше матеріалів