Фотопроєкт

Ми тут тимчасово, можливо назавжди

Художниці Вікторія Лихольот та Марія Петренко опинилися в Берліні незалежно, але через спільну причину — як біженки. Тепер вони підтримують одна одну та документують своє життя в чужій країні. Результатом став їхній фотопроєкт «Ми тут тимчасово, можливо назавжди».
Вікторія Лихольот

Художниця, фотографка з Харкова. Членкиня Ukrainian Women Photographers Organization. Виставлялася у Парижі, Чикаго, Пекіні, Берліні. Зараз живе в Берліні.

— Я приїхала до Берліна наприкінці серпня. Спершу відчувала самотність та безпомічність і, щоб подолати їх, стала шукати тут знайомих. Так ми з Марією почали підтримувати одна одну.

Найскладніше, з чим доводиться стикатися майже кожного дня, — це німецька бюрократія. Наприклад, наприкінці минулого року я написала для одного німецького журналу дві статті. Формуляр зі звітом про свій прибуток мені довелося заповнювати дев’ять разів. Тобто статті дві, а формулярів дев’ять. Зате з простого у Берліні — комунікація. Тут я відкрила в собі здібність доволі швидко знайомитися з новими людьми. Радує і велика кількість українських митців у місті. Йдеш собі музеєм Гельмута Ньютона й випадково зустрічаєш Катю Лесів. Приходиш на виставку, а там Чекачков. Ми і в Україні так часто не бачилися.

Берлін дуже різноманітний, всеприймаючий, тут можуть знайти себе люди будь-яких поглядів, цінностей, національності, раси та сексуальних уподобань. Але якщо ти опинився у такому розмаїтті, коли у твоїй країні йде війна, тобі все одно буде важко знайти своє місце.

З одного боку, це майже ідеальне середовище для художника. З іншого ж поки що єдина «нормальна» (так у Німеччині називають стабільну зайнятість з понеділка до п’ятниці) робота, на яку я можу претендувати, — бути прибиральницею, покоївкою, офіціанткою або помічницею вихователя у дитячому садку.

З першого дня я фотографувала усе, що було поряд. Це стало одним зі способів спілкуватися з коханими та рідними, які зараз у Харкові: «Ось, дивися, таке тут є, і таке ще». Згодом я почала придивлятися до міста, знаходити речі, які нагадують дім, намагалася відчути, чи подобається мені Берлін. І поступово усвідомила, що непогано орієнтуюся у ньому, розумію бюрократичну мову, знаю, куди йти і як розв’язувати побутові проблеми.

Тож цей проєкт — про переоцінку цінностей, пошук образів, що нагадують дім, та про діалог двох жінок, які знайшлися тут в однаковий період життя — входження у зрілість. Але ми наче повернулися знову у студентські часи: у нас немає роботи, грошей, житла, але є неймовірна жага до життя і величезні плани на майбутнє.

Марія Петренко

Мисткиня, фотографка з Києва. Брала участь у виставках у Лондоні, Кракові, Києві, Львові, Арлі. Фіналістка Sony World Photography Awards 2018. Членкиня Ukrainian Women Photographers Organization. Вивчала фотографію у школах Bird in Flight та MYPH. Наразі живе в Берліні.

— Я опинилася у Берліні фактично випадково. Виїхала з України на початку повномасштабного вторгнення та якийсь час лишалася у Варшаві, повністю розгублена, травмована й дезорієнтована. Коли дізналася, що декілька моїх робіт відібрали для групової виставки у Берліні, вирішила поїхати на відкриття, аби відчути хоч якийсь ґрунт під ногами, схопитися за шматочок попереднього життя, згадати, хто я. Я не мала наміру залишатися у Берліні, але до цього призвів ланцюжок випадковостей та прекрасні люди, які стали моїми Вергіліями в цих «колах пекла».

У мене, на відміну від Вікторії, не було відчуття самотності в Берліні, але воно було у Варшаві. Там я чітко відчувала не лише, що я сама, а й свій статус «біженець», і це мені дуже важко давалося психологічно. Я не могла виносити, що місцеві дивляться на мене з жалістю та співчуттям. Знання польської мови, на диво, лише посилювало це відчуття. У Берліні ж, як то кажуть, nobody gives a f*ck. Ти просто виходиш на вулицю і стаєш частиною цього мурашника. До того ж він настільки маргінальний, асоціальний, побитий та надламаний, що це дуже сильно резонувало з тим, як я почувалася, — в якомусь акуратному й казковому місці мені, мабуть, хотілося б повіситися.

Перше, що я побачила, коли прибула до Берліна, — чоловік, який просто на платформі метро «пускає по вені». Я подумала: ось тут мене і вб’ють. Але вже за декілька тижнів життя біля цієї станції ти, переступаючи через того чувака, запитуєш: «Що, Йоганне, не вмер сьогодні?» Ти розумієш, що все це частина середовища — і жінка, яка у вагоні метро стриже нігті на ногах, і чоловік, котрий під час концерту чистить та їсть варені яйця, й безхатьки, міські божевільні, дивна локальна мода, коли ти маєш виглядати наче знайшов речі на смітнику (це насправді зручно й допомагає економити).

Місцеві як мантру повторюють — система влаштована так, що ти за жодних обставин не опинишся на вулиці й держава про тебе подбає, але я майже весь час відчуваю тотальну незахищеність. У мене зараз може зникнути прописка, і для системи я перестану існувати, я не зможу працювати легально, платити податки, мати медичне страхування. Усі напрацювання можуть «перетворитися на гарбуз», і єдиний шлях для тебе — центр для біженців.

У Берліні я вже рік і за цей час почала сприймати його як дім. Особливо коли їдеш з міста, а за тиждень вертаєшся саме «додому». Мене це відчуття насправді налякало, адже мій дім у Києві.

З 1 січня 2022-го в межах, умовно кажучи, терапевтичної практики я почала кожного дня робити автопортрет і фото вікна. Такий ритуал я привезла з собою до Берліна. Я планувала це робити протягом року з особистих причин, коли ще не знала, що війна стане повномасштабною, а я буду вимушена залишити свій дім, змінювати країни, міста, готелі, квартири, ліжка. Досі не можу припинити цю практику, бо вона дозволяє мені відчувати хоч якусь стабільність. Крім того, я почала колекціонувати дрібниці, що допомагали мені «привласнити» місто, — знімала розбиті вікна, дірки й вибоїни, заклеєні монтажною стрічкою, кумедні графіті, іронічні вуличні натюрморти. Помічаючи і фіксуючи їх, я наче позначаю цю територію своєю.

Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Вікторія Лихольот
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Марія Петренко
Марія Петренко
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Вікторія Лихольот
Марія Петренко
Вікторія Лихольот
Марія Петренко

Нове та Найкраще

652

582

607
936

Більше матеріалів