Франція купила рукопис роману маркіза де Сада за €4,5 мільйона

Франція придбала оригінал рукопису роману маркіза де Сада «120 днів Содому, або Школа розпусти» за € 4,55 мільйона. Усю суму для купівлі літературного твору надав співзасновник інвестиційного фонду Boussard & Gavaudan Еммануель Буссар. Рукопис стане частиною колекції бібліотеки «Арсенал» у Парижі, повідомляє France 24.

У 2017-му оригінал роману збиралися виставити на аукціон історичних документів, які належали французькій інвестиційній фірмі Aristophil. За два роки до цього поліція оголосила компанію фінансовою пірамідою. Aristophil закрилася, присвоївши гроші інвесторів. Французькі суди наклали арешт на 130 тисяч історичних документів, які раніше придбала компанія. Усю колекцію повинні були продати під час торгів, однак втрутилося Міністерство культури. Відомство оголосило рукопис маркіза де Сада національним надбанням і заборонило вивозити його з країни.

Маркіз де Сад створив роман у 1785 році, перебуваючи в ув’язненні у Бастилії через серію сексуальних скандалів. Він писав на шматочках пергаменту, які таємно проніс до камери. Рукопис являє собою 12-метровий сувій, що складається з 33 аркушів.

За десять днів до штурму Бастилії у 1789-му де Сада перевели до психіатричної лікарні. Він більше ніколи не бачив рукопису і вважав, що той був знищений, проте текст уцілів і понад сто років зберігався у родині де Вільньов-Тран, після чого потрапив до німецького сексолога Івана Блоха. Роман уперше був опублікований у 1904 році.

Текст оповідає про чотирьох заможних розпусників, які викрадають молодих хлопців і дівчат та влаштовують жорстокі оргії у відлюдному замку. Уяву героїв підживлюють розповіді досвідчених повій про їхні пригоди. Аристократи ґвалтують і катують людей і врешті-решт вбивають майже всіх своїх жертв. У 1975 році роман вільно екранізував П’єр Паоло Пазоліні, перенісши дію сюжету до фашистської республіки Сало.

Уряд Франції описує текст як найбільш радикальну і монументальну роботу де Сада, «чорне сонце літератури», яке вплинуло на французьких авторів XX століття. У 1929 році рукопис придбали нащадки письменника, пізніше твір був украдений і контрабандою переправлений ​​до Швейцарії, де його продали колекціонерові еротики Жерару Нордманну. У 2014-му роман викупив приватний фонд і представив мешканцям Парижа. Через три роки рукопис оголосили національним надбанням Франції та заборонили вивозити з країни.

Нове та Найкраще

6 477

768

654
1 030
Більше матеріалів