Фешн-фотограф Льоша Ліч зняв історію про жертв війни. Зйомку розкритикували за естетизацію насильства
Фешн-фотограф Льоша Ліч 24 жовтня опублікував фотосет, присвячений постраждалим від війни в Україні. Фотосесія потрапила до жовтневого номера португальського Vogue і викликала обурення в українських користувачів соцмереж. В інстаграмі дехто назвав світлини сильними й потужними, інші — розкритикували авторів за нечутливість та надмірну естетизацію війни.
«Що відчуває український народ і який ефект метелика справила війна на його поведінку, життя та дії з початку російського вторгнення? Це страх переслідує тебе? Втрата, тривога, гнів, сум, провина? Ці емоції ми вирішили відобразити візуально в нашому проєкті», — зазначив фотограф у пості.
Зйомка відбулася у Києві влітку 2022 року. Героїнею стала українська модель і співачка Кристина Герасимова (Луна). Вона показала різні стани, в яких перебувають українці під час війни. Усі кадри мають підписи, зокрема «Зґвалтування», «Голод», «Страх і сумнів», «Розпач» тощо.
У коментарях під постом співачки деякі користувачі звинуватили авторів фотосесії в естетизації та гламуризації жертв війни. «Ця зйомка проблематична. Травма українського народу — це не модний аксесуар», — йдеться в одному з коментарів. «Якщо ви не вмієте говорити про війну адекватним способом, не знецінюючи її жертв, то лишіть цю місію тим, хто знає як і вміє. Це не є ваш обов’язок», — прокоментувала користувачка Еліна Рі. Дехто порівняв проєкт із серією фешн-фотографа Вови Клевера «Чи завтра війна?», яку той зробив на початку лютого.
Льоша Ліч відмовився давати коментар, заявивши, що позицію всієї команди висловила Кристина у своєму сьогоднішньому пості. За її словами, метою проєкту було через кінематографічні та артобрази показати все те, що переживають українці з лютого 2022 року, привернути увагу світової спільноти до війни, про яку говорять все менше, а в глянці — й поготів.
«Завдання мистецтва — не поставити крапку, єдину для всіх думку. А привернути до чогось увагу і спровокувати діалог. Іноді гострий. Під час війни, звісно, гострий. Але якщо оминати болючі теми або зустрічати їх лише жалісним мовчанням чи табуювати, проблема нікуди не зникне. Жертви насильства — це не християнські мученики з ікон, а живі люди, які самі жили у гламуризації — щось носили, читали, купували. Відокремлювати їх тепер кудись у ч/б-трагедію, а світ глянцю в інший кошик — це і є незрілість», — вважає Герасимова.
Вона додала, що буде й надалі порушувати болючі теми, незважаючи не реакцію. «Не користувачам соцмереж вирішувати, кого кенселити чи хейтити. Не кажучи вже про те, що кенсел — це та сама форма насильства. Тільки ґвалтівник рукою рот закриває, а ви — віртуально», — підкреслила модель.