Картина про звірства росіян у Бучі спричинила скандал у Франції. Авторку звинуватили у пропаганді педофілії
У Франції розгорівся скандал навколо полотна швейцарської художниці Міріам Кан, навіяного звірствами російських військових у Бучі. Робота із зображенням акту сексуального насильства викликала різку критику з боку консервативної публіки. На захист авторки стала міністерка культури Франції та суд, пише ArtNews.
Картина під назвою Fuck abstraction! представлена на персональній виставці Міріам Кан у національному музеї «Токійський палац» у Парижі. Робота зображує оголену чоловічу фігуру, яка тримає за голову меншу фігуру зі зв’язаними руками під час орального сексу. У коментарі до полотна на виставці сказано, що твір показує злочини проти прав людини, які російські солдати чинять в Україні.
Au Palais de Tokyo je dénonce ce tableau de Miriam Cahn qui présente aux yeux de tous une scène de pédocriminalité. Au nom de la protection de l’enfance, en tant que membre de la Délégation aux droits des enfants, je demande à la ministre de la Culture qu’il soit décroché. pic.twitter.com/atbLLNkOQ7
— Caroline Parmentier (@Parmentier_RN) March 17, 2023
Роботу Кан видно на цьому відео
Мисткиня пояснила, що написала картину під враженням від повідомлень про масові поховання у Бучі та зґвалтування росіянами українських жінок і дітей. «Ця людина зі зв’язаними руками була зґвалтована перед тим, як її вбили та викинули на вулицю, — каже авторка. — Повторення насильства на війні має викликати не шок, а засудження». За її словами, жертва насильства на полотні не є дитиною. «Контраст між двома фігурами символізує тілесну силу гнобителя та крихкість пригноблених, які стоять на колінах і виснажені війною», — зазначає Кан.
Втім, деякі консерватори у Франції вирішили, що менша фігура зображує неповнолітню людину. Критики звинуватили художницю і музей у пропаганді педофілії та створили петицію з вимогою вилучити роботу з експозиції. Петиція зібрала понад 13 тисяч підписів, а картина стала вірусною у французьких соцмережах. Зрештою кілька організацій із захисту прав дітей подали позов з вимогою прибрати картину.
Цього тижня суд ухвалив рішення на користь музею та мисткині. «Цей твір не можна розуміти поза його контекстом і роботою художниці, яка має на меті засудити жахи війни», — сказано у вердикті. Крім того, суддя заявила, що музей вжив достатніх заходів, аби підготувати глядачів до шокуючого мистецтва Кан. На захист авторки також виступила міністерка культури Франції Ріма Абдул-Малак.
У своїй творчості Міріам Кан досліджує проблеми фемінізму, сексуального насильства, расизму та антисемітизму. Її роботи зберігаються у колекціях провідних музеїв світу, зокрема в Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку, Tate Modern у Лондоні, Центрі мистецтв королеви Софії в Мадриді тощо. Виставка художниці у Токійському палаці триватиме до 14 травня.
Фото: Міріам Кан на виставці. Фото: Oliver Berg / dpa / Picture-Alliance via AFP