Вчені знайшли найраніші докази вживання наркотиків у Європі

У печері балеарського острова Менорка вчені натрапили на найбільш раннє свідчення вживання галюциногенних наркотиків у Європі. Ці докази були у волоссі людини, яка жила близько 3 тисяч років тому, йдеться у дослідженні.

Під час розкопок у печері Ес-Каррікс, що є місцем поховання бронзової доби, археологи знайшли добре збережені пасма людського волосся. Воно було задіяно у похоронному ритуалі, який виконували шамани. У ході хімічного аналізу у волоссі виявили три психоактивні речовини. Поряд з атропіном і скополаміном, що викликають галюцинації та марення, вчені виділили ефедрин, який підвищує рівень енергії й бадьорості.

Ці речовини, ймовірно, були отримані з рослин на кшталт мандрагори та сосни. «Ми були дуже здивовані позитивним результатом тесту на наркотики, оскільки ботанічний аналіз печери не виявив залишків наркотичних рослин», — каже дослідниця Еліза Герра-Доче з Університету Вальядоліда.

Також у печері були знайдені контейнери з вирізаними на кришках спіральними мотивами. Вчені припускають, що це може відображати змінений стан свідомості людини під впливом галюциногенів.

Попередні докази доісторичного вживання наркотиків у Європі базувалися на непрямих ознаках, таких як древні малюнки наркотичних рослин або керамічний посуд і люльки зі слідами речовин. Археологи раніше знаходили прямі докази вживання психотропних речовин у людських останках на інших континентах.

Нове та Найкраще

9 283

1 392

1 090
1 607
Більше матеріалів