Колишня індуїстська «богиня» стала фінансовою аналітикинею та відстоює право «обраних» дівчат на освіту
У дитинстві 27-річну Чаніру Баджачар’ї з Непалу вважали втіленням живої богині — кумарі. Через два десятиліття вона стала однією з небагатьох жінок, яким вдалося отримати освіту та знайти роботу у сфері фінансів, незважаючи на свій статус, повідомляє The New York Times.
«Люди звикли думати, що богиня знає все. Хто наважиться її навчати?» — зазначає жінка. За традицією, що налічує сімсот років, кумарі стає дівчина з касти шак’я народу неварів, яка не досягла статевої зрілості. Чаніра Баджачар’ї десять років виконувала божественні обов’язки в родинному будинку в Патані, приймаючи віруючих, що молилися їй та робили підношення. У відповідь вона давала їм своє благословення, ставлячи на лобі священний знак — тілаку.
Титул кумарі одночасно отримують десять дівчат, однак лише три з них, які представляють стародавні королівства долини Катманду, включаючи Патан, мають працювати повний робочий день. Більшість кумарі, що втрачають титул божества після першої менструації, не мають можливості отримати шкільну освіту та не вміють писати.
Chanira Bajracharya is one of the best-educated ex-Kumaris and plans to pursue her Masters. https://t.co/5Tkm29Sy91 #Nepal #heritage #Kumari pic.twitter.com/3AJ8JgxW3Y
— Nepali Times (@NepaliTimes) January 12, 2017
Чаніра Баджачар’я намагається змінити існуючу систему. Вона виступає за збереження релігійної традиції, важливої як для індуїстів, так і для буддистів Непалу, але наголошує на тому, що дівчата мають вчитися, як і їхні однолітки, аби знайти роботу в реальному світі.
Кумарі рідко виходять на вулицю — близько п’ятнадцяти разів на рік, відвідуючи спеціальні події та фестивалі. Вони не можуть самостійно ступати на землю, тому дівчат носять у паланкіні або на руках. Перебуваючи у тронній залі, вони не мають права ні з ким розмовляти, навіть із членами власної родини. В обмін на це кумарі отримують безпрецедентну повагу.
As a child, Chanira Bajracharya was worshiped in Nepal, including by royalty and Nepal’s first president, but still made time to study. She's now encouraging the Hindu girl goddesses, or kumaris, who’ve followed her to do the same https://t.co/2a7QtHOdqj pic.twitter.com/uRqNFD1vhg
— Andreas Harsono (@andreasharsono) July 15, 2022
Емоції богинь напряму пов’язують із благополуччям народу. Коли 6-річна Чаніра Баджачар’я плакала чотири дні поспіль, це стало символом національної трагедії. В останній день її плачу, 1 червня 2001 року, наслідний принц Непалу вбив дев’ятьох членів королівської родини та покінчив із собою. На час правління Чаніри прийшлися й інші визначні події в історії країни, зокрема перехід від монархічного устрою до демократичного у 2008-му.
Того ж року Верховний суд Непалу постановив, що традиція кумарі має бути збережена, однак треба полегшити соціалізацію богинь за рахунок освітньої стипендії та пенсії. Зараз Чаніра Баджачар’я дає настанови своїй 9-річній наступниці, якій за рекомендацією колишньої кумарі найняли репетиторів, та працює аналітикинею у філіалі іпотечної компанії Home Loan Experts.
Nepal, an ex-goddess and a 700-year-old traditional...
— TOI Plus (@TOIPlus) July 20, 2022
Meet Chanira Bajracharya who is changing the world for Kumaris: https://t.co/GZUmI6qDrm pic.twitter.com/JKqXfM8JOM