Вчені визначили, що знайдені у Фінляндії тисячолітні останки належали небінарній персоні

Фінські вчені дійшли висновку, що останки, виявлені в похованні Суонтакі в 1968 році, належали небінарній людині, повідомляє The Guardian. Результати дослідження були опубліковані в Європейському журналі археології.

У похованні, знайденому під час будівельних робіт понад пів століття тому, виявили прикраси у вигляді овальних брошок, а також фрагменти вовняного одягу, які відповідають традиційному жіночому костюму тієї епохи. При цьому в могилі також був меч без рукоятки, поміщений з лівого боку від тіла. Ще один меч закопали над початковим похованням — ця атрибутика частіше пов’язана з мужністю.

Протягом десятиліть вчені вважали, що у Суонтакі поховані два тіла — чоловіка і жінки або знахідка є свідченням того, що в ранньосередньовічній Фінляндії існували сильні жінки-лідери або жінки-воїни. «Схоже, що покійний був дуже поважним членом своєї спільноти. Його поклали в могилу на м’якій пір’яній ковдрі з цінними предметами і хутром», — говорить провідна авторка дослідження Улла Мойланен, археологиня з Університету Турку.

Команда провела аналіз ДНК і з’ясувала, що в могилі знаходилася лише одна людина і у неї був синдром Клайнфельтера — вроджене генетичне захворювання чоловіків, що обумовлене наявністю додаткової статевої Х-хромосоми. Генетично людина з патологією залишається чоловіком, проте при цьому у нього можуть розвиватися груди за жіночим типом, безпліддя і низький статевий потяг. Вчені дійшли висновку, що похований чоловік не вписувався в рамки традиційного гендерного поділу, але в той же час його високо шанували в суспільстві.

«Таку людину не могли б сприймати тільки як жінку або чоловіка в період раннього Середньовіччя. Рясна колекція предметів, похованих у могилі, є доказом того, що людину не просто прийняли, але цінували і поважали», — підкреслює археологиня Улла Мойланен. Дослідники стверджують, що їхня робота ставить під сумнів ідею про те, що в «ультрачоловічій ранньосередньовічній Скандинавії» чоловіків, які виконували жіночі соціальні ролі та носили жіночий одяг, не поважали і бачили у них об’єкт для насмішок.

Нове та Найкраще

6 157

644

575
916
Більше матеріалів