Американець створив NFT на основі робіт Енді Воргола, щоб привернути увагу до проблеми захисту авторського права

Брайан Фрай, професор кафедри права Університету Кентуккі, створив колекцію з шістнадцяти NFT, в основі яких лежать шовкографічні принти Енді Воргола з зображенням Прінса, повідомляє Artnet. Експериментальний проєкт став реакцією викладача на судовий позов, в якому художника звинувачують у порушенні авторського права.

Фотографка Лін Голдсміт, яка у 1981 році зробила впізнаваний знімок Прінса, наполягає на тому, що Воргол порушив закон, узявши її світлину за основу своєї серії. Фотографію замовило видання Newsweek, однак її так і не опублікували. Через три роки ліцензію на знімок отримав журнал Vanity Fair, який запропонував художнику розробити декілька зображень Прінса для обкладинки.

У 2016-му Vanity Fair повторно опублікував одну з робіт у номері, присвяченому пам’яті музиканта. Тоді ж Фонд Енді Воргола спробував отримати декларативне судове рішення про те, що серія не порушує прав Лін Голдсміт, – фотографка у свою чергу подала зустрічний позов.

У 2019 році федеральний суддя визначив, що авторські права не були порушені, адже художник змінив трактування образу Прінса із «вразливої людини» на «знакову, видатну особистість». Лін Голдсміт оскаржила рішення — апеляційний суд постановив, що роботи Воргола та знімок мають схожі основні елементи, а для того, щоб твір вважався оригінальним, у нього мусить бути «фундаментально нова художня мета та характер».

У Фонді Енді Воргола з таким трактуванням не згодні і вважають, що це сприяє правовій невизначеності у цілому жанрі образотворчого мистецтва. Наразі справу розглядає Верховний суд США, який має винести остаточний вердикт.

Брайан Фрай пояснив, що розробив колекцію NFT, аби привернути увагу до складності та неоднозначності справи. Наразі принти самого Воргола не захищені законом про авторське право, а отже, проєкт професора цілком легальний. Фрай зазначив, що доки Верховний суд не скасує постанову апеляційного, серія художника, присвячена Прінсу, перебуватиме у відкритому доступі. «Якщо мої NFT порушують права Лін Голдсміт, то це стосується й усіх публікацій у медіа, де були використані зображення картин Воргола», — підкреслив Фрай.

Нове та Найкраще

9 283

1 392

1 094
7 472
Більше матеріалів