Смарагд, що пролежав на дні океану майже 400 років, продали заради України. Ось його історія
Власниця смарагда — 81-річна американська філантропка, письменниця і спадкоємиця мережі готелів Sheraton Мітці Пердью. Коштовний камінь прикрашав обручку, яку їй подарував покійний чоловік Френк. Цього літа Мітці побувала в охопленій війною Україні та була вражена побаченим. Повернувшись додому, вона вирішила продати улюблену коштовність на аукціоні й передати кошти на гуманітарні потреби в Україні.
Затонулі скарби
6 вересня 1622 року біля берегів Флориди внаслідок шторму затонуло іспанське королівське судно «Нуестра Сеньйора де Аточа». На борту було 265 людей і купа скарбів із країн Південної Америки: 24 тонни болівійського срібла, 125 золотих зливків, 180 тисяч срібних монет, колекція венесуельських перлин та 30 кілограмів колумбійських смарагдів. У результаті катастрофи вцілили лише п’ятеро людей — троє матросів і двоє рабів. Тоді як цінний вантаж лишався на дні океану ще протягом кількох століть попри численні спроби його знайти.
У 1985-му американському шукачу скарбів Мелу Фішеру після багаторічних пошуків вдалося відшукати корабль «Аточа». Тоді влада штату Флорида заявила, що скарб належить їй. Урешті-решт справа дійшла до Верховного суду США, який надав усі права на коштовності шукачам скарбів. Загальна вартість знайденого перевищувала $1 мільярд.
Одним зі спонсорів експедиції був бізнесмен Френк Пердью, тодішній гендиректор компанії Perdue Farms. Він отримав частину скарбів з «Аточі» та пожертвував їх Смітсонівському інституту й Технічному коледжу Делавера. На згадку про авантюру він залишив собі лише один смарагд, яким потім прикрасив обручку. У 1988-му Френк використав її, аби зробити пропозицію своїй майбутній дружині, Мітці. «Оскільки він був людиною, захопленою романтикою історії, — зазначила Мітці у своїх мемуарах, — я не здивована, що він зберіг смарагд». Френк Пердью помер у 2005-му у віці 84 років.
Аукціон
У липні цього року Пердью прибула до України на запрошення голови поліції Київщини Андрія Нєбитова. Першу ніч вона провела у столичному бомбосховищі, ховаючись від російських ударів. За п’ять днів Мітці також відвідала Ірпінь, Бучу, Бородянку та Макарів. «Я була безмежно захоплена українцями, в яких є мужність протистояти другій за величиною армії у світі, — описувала поїздку Пердью. — Я хотіла зробити все, що в моїх силах, аби допомогти цій понівеченій війною країні».
Зрештою вона виставила свою обручку на аукціон. Виручені кошти підуть на боротьбу з торгівлею людьми в Україні, а саме на будівництво притулків для жінок на українському кордоні. Пердью вважає, що такі притулки слугуватимуть безпечним місцем, де люди можуть зупинитися, поїсти й розробити план подальших дій. Також вона впевнена, що її рішення схвалив би покійний чоловік.
upd: 7 грудня каблучку зі смарагдом продали на аукціоні Sotheby’s в Нью-Йорку за $1,2 мільйона. Обручка Пердью стала першим ювелірним виробом на торгах Sotheby’s, кошти від продажу якого підуть на гуманітарні потреби в Україні. «Хоча для нас уже традиція виставляти надзвичайні коштовності історичного та королівського походження, не кожного дня ми продаємо давно втрачені скарби з морських глибин», — зазначили в аукціонному домі.
Фото на обкладинці: Sotheby’s