«Я живу наче в шизофренії»: Як борець з розпустою Пан Роман спочатку прославив, а потім втомив свого творця
Львів’янину Роману Чихарівському 27 років, він ані релігійна людина, ані айтішник, хоча жарти про віру та IT найпопулярніші у його скетчах. Насправді в IT працює його дружина, а набожні — багато українців, за якими Роман спостерігає. Він — письменник.
Підлітком Чихарівський опублікував дві книги — «Святі не вимовляють „р“», яка складається з 21 новели, і роман «Мудація» про зміни у тілі та світогляді підлітків. Хоча зараз він називає їх доробком на рівні шкільних творів, книги отримали схвальні відгуки Ірени Карпи, Кузьми Скрябіна, Андрія Любки та братів Капранових. За словами автора, видання майже не приносили грошей, а з’явилися радше заради статусу. «Усі мої друзі щось писали, ходили на поетичні читання та творчі вечори. Мені також захотілося написати книгу — і обов’язково її видати», — розповідає він. «Мудація» стала останньою на сьогодні книгою Чихарівського, з 2013 року він писав тільки у щоденник.
Роман вчився на філолога у львівському університеті та на журналіста у Любліні. У Львові він два роки працював у хостелі, де багато спостерігав за людьми і придивлявся до найцікавіших типажів.
Приблизно рік тому Чихарівський почав записувати інстаграм-ролики в образі наївного священника Романа. Спочатку це був жарт для друзів — він і раніше кидав їм свої відео з маскою зі Snapchat, яка зістарює обличчя. Згодом уявний Пан Роман перестав бути священником та став звичайним літнім чоловіком, проте дуже релігійним і, зрештою, досить популярним. Власне, це і є збірний образ знайомих та незнайомих людей, яких Чихарівський коли-небудь зустрічав, а ще зовсім трохи — Гомера Сімпсона.
У своїх роликах Роман, по суті, іронізує над людиною, що застрягла в часі. Його герой бореться з розпустою, дає поради на всі випадки життя та плутає слова «скрипт» і «сквірт». Головна фішка персонажа — говірка й інтонації, які Чихарівський підхопив на Тернопільщині, звідки він родом.
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
Після повномасштабного вторгнення Роман перестав знімати відео, але вже за місяць на прохання підписників знову повернувся в інстаграм. Найбільш активна сторінка Пана Романа саме там, але справжню популярність йому приніс тікток. Чихарівського почали впізнавати. «Я заливав відео і в тому самому одязі йшов на вулицю, — розповідає він. — За день до мене могло підійти п’ятеро підписників. Через тиждень після появи мого тіктоку зателефонувала мама: в селі вже знали, що Пан Роман — це я».
Через тиждень після появи мого тіктоку зателефонувала мама: в селі вже знали, що Пан Роман — це я.
Зараз в інстаграмі на Пана Романа підписана 61 тисяча людей, у тіктоку — 185 тисяч. У персонажа Чихарівського є свій трек і мерч. За день Роман створює близько п’яти відео. Популярності додало спілкування з аудиторією: Пан Роман відповідає на запитання та коментарі й донедавна записував привітання за донат.
Чихарівський вважає, що секрет успіху Пана Романа в його егоцентричності та інфантильності — остання риса, зізнається автор, ріднить його з персонажем. Хоча не всі підписники розуміють іронію Пана Романа: дехто вважає, що старий на відео справжній, дехто — що його автор критикує християнство, та дорікає йому за жарти про нього. «Щодо мене, я точно не релігійна, але скоріш віруюча людина», — каже Роман.
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
Коли Чихарівський тільки починав вести сторінку Пана Романа, він працював інтернет-маркетологом, та невдовзі звільнився. Зараз образ дозволяє чоловіку працювати тільки над ним: за останній місяць він заробив 60 тисяч гривень — це завдяки рекламі та продажу тематичних речей. Ще приносить дохід трек «Сила покаяння» на Apple Music, який Чихарівський записав буквально за 40 хвилин, а той завірусився у тіктоку.
Щоб прокачувати почуття гумору, Чихарівський дивиться «Сімпсонів» та польських ютуберів. З українських стендаперів — тільки Антона Стенюка. Каже, що вивів свою формулу жартів: це згадки розпусти й IT, які зробили персонажа популярним, а також контраст між непоєднуваними речами.
Але гра перетворюється на рутину — Роман зізнається, що герой починає його втомлювати. «Я вигорів, виписався, і Пан Роман уже трохи навіть харить. Я наче в якійсь шизофренії живу з ним».
Чихарівський пояснює, що для вигадування жартів потрібно постійно дізнаватися щось нове, споживати контент та знаходити свіжі асоціації, а для Пана Романа він постійно використовує вже давно набутий досвід. «Мені або треба взяти паузу, щось почитати, подивитися, аби щось нове з’явилося в голові й допомогло якось доповнити його образ. Або просто піти на піку, забити і сказати: „Люди, всім дякую! До побачення“».
Зараз разом із другом Чихарівський веде «Галицько-галицький подкаст», де намагається відійти від комічного образу та думає над створенням нових персонажів. Проте все ще повертається до Пана Романа: «Я хочу завести йому психоделічне радіо — як канал Девіда Лінча на ютубі. Це буде сюрреалістично, і це має вистрілити». Тим більше Пан Роман зі своїм напрочуд актуальним життєвим кредо «Я є за Бога та за Україну» навряд чи наскучить українцям найближчим часом.
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
@panromanblog інстаґрам: panromanblog ✅
♬ оригінальний звук - пан Роман
Фото надано Романом Чихарівським