Архітектура

Минув рік: Як відбудовують деокуповані території

Рік тому українська армія звільнила північні регіони України. Міста Київщини, Чернігівщини і Сумщини, що пережили місяць окупації та боїв, досі відбудовують. Розповідаємо, що за цей час уже встигли зробити та які плани щодо подальшого відновлення територій.

Ірпінь

За даними Київської школи економіки, в Ірпені зруйнували 76% громадських та житлових будівель. Повністю знищили 1 836 об’єктів, пошкодили 10 596.

Зруйновані та згорілі будинки там досі є. Проте Ірпінь — місто, якому держава виділила на відбудову цього року найбільше коштів у Київській області: йдеться про 172,6 мільйона гривень. Крім того, до його відновлення залучають іноземні інвестиції. Координацією займається Irpin Reconstruction Summit — ініціатива волонтерів, заснована колишнім мером Володимиром Карплюком. Вони співпрацюють із міжнародними організаціями, наприклад фондом Terre des Hommes Italy, який уже профінансував відновлення чотирьох багатоповерхівок на $700 тисяч.

Зруйновані будинки на Гостомельському шосе в Ірпені. Фото: manhhai / Flickr

Дитячий фонд ООН ЮНІСЕФ надав Ірпеню €4,8 мільйона на ремонт ліцею № 3, який найбільше постраждав від обстрілів, зараз там триває реконструкція. Відбудовують і дитсадок «Радість» — на нього виділив €3 мільйони уряд Литви. Також відремонтують дитсадок «Віночок» — для цього португальське місто Кашкайш зібрало €500 тисяч.

Ірпеню також допомагає Програма розвитку ООН, завдяки якій профінансували демонтаж близько 100 приватних осель, а у квітні мають надійти кошти на відбудову. Також 322 будинки відновили за рахунок благодійного фонду «Карітас», Укрзалізниці, компанії «Леруа Мерлен» та ГО «Добробат».

Читайте також: «Раджу взяти нідерландця»: Хірокі Мацуура про те, чому Ірпінь мають відновляти іноземці

За програмою «Віднови ДІМ» Фонду енергоефективності відремонтували чотири багатоквартирні будинки — два в ОСББ «Затишний» і два в ОСББ «ЖК „Новооскольський“». На це фонд виділив 12,5 мільйона гривень. Програму запустили лише наприкінці листопада 2022 року, тож мешканці починали ремонт власним коштом — людям потрібно було відновити до зими хоча б тримальні стіні й дахи. Та після старту програми будинки продовжили ремонтувати вже за рахунок фонду.

Зруйнований будинок у ЖК «Новооскольський» на вулиці Мечникова, Ірпінь. Фото: Rasal Hague / Wikimedia

Irpin Reconstruction Summit залучила до відбудови міста багато іноземних архітектурних компаній. Крім того, у червні до Ірпеня приїздив японський архітектор Хірокі Мацура, засновник MASA Architects і MADMA urbanism+landscape. Згодом він мав представити майстер-план із відновлення міста, але поки ця співпраця ще на стадії переговорів.

Зараз у планах у адміністрації звести нові помешкання на Гостомельському шосе — там багатоповерхівки сильно пошкоджені, тож будувати треба заново. Поступово відремонтують і громадські простори. Irpin Reconstruction Summit представила 10 проєктів відновлення історико-краєзнавчого музею, центру та Будинку культури, студіону «Чемпіон», ліцею, загальноосвітньої та художньої шкіл, дитсадка, нової площі й бібліотеки.

Знищений літак «Мрія» в ангарі аеропорту Антонов, Гостомель. Фото: Vadim Ghirda / AP Photo via Flickr

Гостомель

У Гостомелі постраждало 40% забудови. Пошкоджені 4 553 будівлі, а повністю розбомблені 546. Через сильні руйнування доведеться знести ще десять багатоповерхівок.

Для людей, які втратили житло, уряд Польщі профінансував зведення модульних містечок. А уряд Франції допомагає відбудовувати місто, частково фінансуючи пілотний проєкт реновації Гостомеля від французької компанії Neo-Eco. Вона демонтує зруйновані об’єкти і переробляє будівельне сміття на матеріали для зведення нових помешкань. Уже переробила 15 тисяч тонн, у червні 2023-го мають почати спорудження шести багатоповерхівок на 450 квартир.

За рахунок бюджету Львова відновили п’ятиповерхівку — відремонтували розбитий поверх, зробили фасад, дах, замінили вікна. Ще вісім багатоповерхівок відбудовувала компанія «Енерготехнобуд».

Зруйновані будівлі у Гостомелі. Фото: David Guttenfelder for The New York Times / Flickr

Крім того, 10 родин зараз очікують на допомогу від благодійного фонду «Карітас» — їм виділять кошти на відбудову житла.

У гостомельському аеропорту Антонов, де стояв нині знищений окупантами літак Ан-225 «Мрія», розбомблені ангар, посадкові смуги і льотно-випробувальна база. Влітку туди приїздив британський мільярдер та власник космічної компанії Virgin Galactic Річард Бренсон. Він цікавився перспективами відновлення аеропорту і літака «Мрія», але з тих пір про нові кроки у співпраці не було відомо, а 4 квітня Virgin Galactic заявила про банкрутство.

Родина проходить повз знищену колону російської техніки на вулиці Вокзальній у Бучі. Фото: Felipe Dana / AP Photo via Flickr

Буча

У Бучі внаслідок боїв пошкоджено 2 512 будівель з усіх 20 254. Повністю зруйновані 185, серед них 26 шкіл і дитсадків, 20 готелів та пансіонатів й інших об’єктів соціальної інфраструктури.

Найбільше постраждали будинки на вулиці Вокзальній, де ЗСУ знищили колону російської техніки, і на сусідній Яблуневій — там досі є декілька зруйнованих приватних осель, але більшість уже відновлюють. На багатоповерхівках залишаються сліди від снарядів, деякі огорожі й ворота у слідах від уламків.

Ремонтувати будинки на Вокзальній допомагає американська організація Global Empowerment Mission, яку фінансує Фонд Говарда Баффета. GEM планує відновити 110 будинків уже до кінця цієї весни.

Зруйнований будинок на вулиці Вокзальній у Бучі. Фото: Raymond Cunningham / Flickr

У Бучі теж є проєкт відновлення — Bucha Build Back Better. Його фінансує фонд «Партнерство за сильну Україну». Зараз організація займається планом відбудови. Також реконструкцію в місті проводять у рамках програми «Надія для Бучі», її основні партнери — бучанська громада, ГО «Якість життя», Pioneer, United Way та Good 360. Фінансування місто отримує й від компаній Walmart і Home Depot.

На місці зруйнованого «Епіцентру» планують звести двоповерховий ТРЦ загальною площею понад 100 тисяч квадратних метрів. Проєкт на стадії розробки.

Пошкоджений Макарівський районний Будинок культури. Фото: Volodymyr Tarasov / NurPhoto via AFP

Макарів

З лютого до квітня росіяни регулярно обстрілювали селище Макарів, у результаті знищили 481 будівлю, лікарню, декілька шкіл, у тому числі ліцей № 1. Два дитсадки, «Теремок» та «Барвінок», довелося знести. Усього пошкоджено 2 305 об’єктів і майже всю інфраструктуру селища.

Відновлювати Макарів допомагали організації ЮНІСЕФ, USAID, Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні й To Ukraine with Love. Також долучаються українські фонди й організації: волонтерський рух «Добробат», Благодійний фонд «Хатинка», ГО «Будуємо Україну разом» та інші.

Люди живуть у модульних будинках поки благодійні організації відновлюють зруйноване житло, Макарів. Фото: Ruslan Kaniuka / NurPhoto via AFP

Місцевий благодійний фонд «Відбудуй Макарів» залучив понад 4 мільйони гривень на ремонт приватних будинків і медзакладів. На кінець 2022 року відновили 502 будинки і замінили вікна у 27 багатоповерхівках, відремонтували 8 медзакладів разом із Міжнародним медичним корпусом. У школах та дитсадках відновили покрівлі, вікна, системи опалення. У 21 закладах освіти й дитсадках облаштували укриття.

Зараз громадська організація «Інститут розвитку суспільних інновацій» у співпраці з селищною радою займається розробкою концепції відновлення Макарова. Вони оцінюють руйнування, які лишилися, і згодом представлять рекомендації щодо подальших робіт у селищі.

Зруйнований будинок у Бородянці. Фото: manhhai / Flickr

Бородянка

Російські війська увійшли до Бородянки 27 лютого зі сторони Прип’яті та направлялися через неї в бік Гостомеля. Ворожі літаки били по житлових будинках на низькій висоті. У результаті центральна частина селища зруйнована приблизно на 90%.

На вулиці Центральній більшість багатоповерхівок знищена. Те, що не було розбомблено одразу, обвалилося згодом через сильні пошкодження. Руйнування були такими значними, що засипало навіть підвали, які слугували укриттям. За час бойових дій 1 534 будівлі постраждали, 144 зруйновані повністю.

Бородянський Палац культури і розстріляне погруддя Тараса Шевченка. Фото: Ulf Mauder / dpa Picture-Alliance via AFP

Київська ОВА ще в червні виділила гроші на ремонт 29 багатоповерхівок. Відновлення завершили, але зі скандалами через закриті тендери і затягування робіт. Подібне сталося цього березня: на ремонт чотирьох багатоквартирних будинків виділили 4,7 мільйона гривень без відкритого конкурсу, віддавши проєкт ТОВ «Терра Проджект», яке пов’язують із київським забудовником Андрієм Вавришем.

У Бородянці залишилося відремонтувати ще 15 багатоповерхівок і близько 700 приватних помешкань. З цим допомагатимуть інженери UVT GROUP і благодійні організації та фонди: «Карітас», УВКБ ООН, «Рокада», ГО «ДЕСПРО», «Людина в біді», ACTED, Miyamoto.

Зруйнована Горенка. Фото: David Guttenfelder for The New York Times / Flickr

Горенка

Руйнування села досягли 77%. Окупанти не заходили у нього, але планомірно обстрілювали з артилерії. Зруйновані 1 163 будівлі, найбільше постраждали західна та східна частини, де село примикає до Ірпеня і Мощуна.

У Горенці на вулиці Садовій, 21, знаходиться частково розбомблена багатоповерхівка. Мешканці знищених квартир живуть у наметі прямо у дворі. На першому поверсі саме цього будинку Бенксі намалював одну зі своїх робіт.

Розстріляний пам’ятник на братській могилі у Горенці. Фото: Ельміра Еттінгер

Нещодавно місцева адміністрація повідомила, що об’єкт відновлять. У проєктуванні візьмуть участь студенти третього курсу Київського національного університету будівництва та архітектури. Графіті Бенксі збережуть.

Пошкодженій місцевій амбулаторії з державного бюджету виділили кошти лише на заміну вікон. Систему опалення ремонтували комунальники, а згодом встановили гібридну сонячну електростанцію. У цьому їм допомогла громадська організація «Екодія» спільно з Greenpeace. В основному мешканці самі відновлюють свої будинки.

Мешканці Мощуна своїми силами відбудовують зруйновані оселі. Фото: Oleksii Chumachenko / Anadolu Agency via AFP

Мощун

Село стало опорним вузлом оборони Києва — ЗСУ утримували ворога і не давали просунутися до столиці. Там зруйнували 185 приватних будинків із близько 400, три підприємства й інфраструктуру. За рік відбудова майже не просунулася, люди відновлюють оселі своїми силами і власним коштом.

У Мощуні люди відновлюють оселі своїми силами і власним коштом.

Деякі родини отримали тимчасове модульне житло — контейнери з меблями й побутовою технікою, перший такий встановили у червні. Ще у березні тут з’явився мобільний пункт здоров’я. Модульні будинки були надані благодійними фондами і релігійними організаціями. Усього в селі зараз проживає близько 600 людей.

Зруйноване село Андріївка. Фото: David Guttenfelder for The New York Times / Flickr

Андріївка та Іванків

Село Андріївка називають «малим Маріуполем» і найбільш зруйнованим селом Київщини — руйнування досягли 93%. Пошкоджені 592 житлових будинки, 123 знищені.

Тут люди також в основному відновлюють свої помешкання самостійно. У березні кілька родин отримали сертифікати на суму 22 тисячі гривень від благодійної організації ADRA. Зараз чекають на допомогу від італійського Червоного Хреста. Крім того, він має встановити тут 79 тимчасових будинків вартістю €9,5 мільйона євро, але вони досі не готові.

Село Іванків зазнало менших руйнувань, але там росіяни знищили історико-краєзнавчий музей, де зберігалися роботи художниці Марії Примаченко. Від декількох влучань будівля з дерев’яним каркасом вщент згоріла. Частину робіт змогли врятувати і зберегти у Будинку культури. Після війни музей відбудують на тому ж місці. На це треба щонайменше 35 мільйонів гривень, тож зараз шукають благодійників.

Знищений історико-краєзнавчий музей у Іванкові. Фото: Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine / Wikimedia

Загалом найбільше уваги приділяють відбудові Ірпеня, Гостомеля, Бучі. Містам допомагають міжнародні організації та фонди, іноземні архітектурні компанії й український бізнес.

Макарів досить швидко відновлюють завдяки ініціативності селищного голови. А в Бородянці роботи, навпаки, йдуть повільно і супроводжуються скандалами.

Менші населені пункти — Горенка, Мощун та Андріївка — допомоги отримали за весь рік вкрай мало, максимум модульні будиночки від благодійників. Знищене житло там відновлюють переважно самостійно і за власний кошт.

Зруйнований готель «Україна» у Чернігові. Фото: Maxym Marusenko / NurPhoto via AFP

Чернігів

Російські війська активно обстрілювали Чернігів протягом усього березня 2022 року та розбомбили близько 21% міста. Понад тисячу квартир зруйновано, згорів Центральний ринок, пошкоджено головпоштамт, бібліотеку імені Короленка, музей Коцюбинського і музей українських старожитностей Тарновського, а також три лікарні, 27 шкіл і 37 дитсадків. Влучання ракети позбавило місто готелю «Україна» у центрі.

Повністю знищена будівля колишнього аеропорту біля Чернігова у селі Шестовиця. Його прикрашали сім мозаїчних і одне керамічне панно художника Володимира Зінченка. Після обстрілу вцілили тільки дві мозаїки.

За рік на Чернігівщині з 11 тисяч пошкоджених будинків відновили 2,5 тисячі, із них понад 800 багатоповерхівок і 1 800 приватних помешкань. Та при цьому, за словами заступника голови Чернігівської ОВА Костянтина Мегема, залишається більше тисячі зруйнованих будинків, в яких роботи навіть не починали.

Зруйновані будинки у Чернігові. Фото: UNDP Ukraine / Flickr

У травні архітекторка Вікторія Якуша повідомила, що її студія Yakusha розроблятиме концепцію розвитку і реконструкції обласного центру в рамках проєкту «Чернігів — стійке місто». За підтримки фонду Гайнріха Бьолля серед мешканців провели опитування про те, яким вони бачать розвиток Чернігова, і на основі результату студія готуватиме пропозиції до генплану.

Читайте також: «Сьогодні забудовники думають не про майбутнє, а лише про зараз» — авторка концепції відбудови Чернігова про долю проєкту

У місті збираються врегулювати висотність забудови та ширину вулиць. Також у Yakusha розробили пропозиції щодо архітектурного і дизайн-коду міста, аби зберегти його автентичність.

Анастасія Пільман із фінської архітектурної компанії Kanttia2 зі своєю командою працює над пілотним проєктом. Це будуть рекомендації до містобудівної документації на прикладі вулиці Шевченка — однієї з головних артерій Чернігова з історичною забудовою. Команда займається візуалізацією будівель, варіантами видозміни площ біля стадіону і перед РАГСом та проєктує майбутній громадський простір біля Чернігівської політехніки. Річку Стрижень, яка протікає поруч із РАГСом, хочуть очистити.

Палац урочистих подій у Чернігові. Фото: Ельміра Еттінгер

Фонд World Monuments Fund залучили до реставрації пошкодженої пам’ятки архітектури Чернігова — музею українських старожитностей. Також зараз у школах № 22 і № 34 та лікарні № 3 проводять дослідження, щоб після відновлення ці установи були енергоефективними.

За планом місто загалом має стати більш екологічним, з велодоріжками, пішохідними зонами, озелененням. І хоча основні роботи почнуться після війни, міська влада обіцяє вже враховувати у своїй роботі пропозиції команди Yakusha.

Також із відновленням Чернігівщини допомагають волонтери. Наприклад, учасники Repair Together розібрали у 15 селах області понад 120 зруйнованих споруд. Вони відремонтували 30 будинків і заново звели вже 7.

Читайте також: Рейв у кожну хату: Як волонтери відбудовують села на Чернігівщині
Зруйнована автобусна станція у Тростянці. Фото: 93rd «Kholodnyi Yar» Mechanized Brigade / Wikimedia

Тростянець і Охтирка

На Сумщині найбільше постраждали Тростянець й Охтирка. У Тростянці росіяни знищили 134 будівлі, сильно пошкодили центр міста. Також руйнувань зазнали шоколадна фабрика американської компанії Mondelēz International і модерністський залізничний вокзал.

Минулого року розбирати завали і ремонтувати будівлі тут допомагали волонтери «Добробату». Чеський благодійний фонд «Людина в біді» відремонтував школу № 5, а нідерландський фонд OpenDoorUkraine.NL цього року має відновити багатоквартирні будинки на вулиці Нескучанській, 9, та Благовіщенській, 53, будівлю поліклініки і краєзнавчий музей в садибі Кеніга.

Знищена будівля міської ради в Охтирці. Фото: Ministry of Culture and Information Policy of Ukraine / Wikimedia

Охтирку місяць обстрілювали з артилерії й бомбили. Сильних пошкоджень зазнали житлові будинки, тож деякі з них довелося знести. Вщент зруйновано історичну будівлю залізничної станції, міську раду, краєзнавчий музей, місцевий універмаг.

До початку опалювального сезону відновили розбомблену ТЕЦ, відремонтували 4 багатоповерхівки, відновлюють ще одну. Усього пошкоджено 30 багатоквартирних будинків і 123 приватні оселі. Кошти виділяють із бюджету громади , також місто підтримують декілька іноземних організацій, зокрема люксембурзький Червоний Хрест. Зараз Мережа захисту національних інтересів «АНТС» допомагає знайти іноземних партнерів та міжнародних донорів для подальшої відбудови.


Фото на обкладинці: Олена Гром

Нове та Найкраще

650

580

606
927

Більше матеріалів