Натхнення

Ілюзорний мир: Подвійна експозиція у графіці Інги Леві

Художниця Інга Леві перші дні вторгнення провела у Карпатах. Читаючи тривожні новини серед мальовничих гір, вона придумала графічну серію «Подвійна експозиція». Цим терміном називають прийом у фотографії, який полягає у накладанні одного кадру на інший. Мисткиня розповіла Bird in Flight, як це допомогло їй щодня поєднувати жахливі кадри війни з мирними пейзажами.
Інга Леві

Київська художниця, ілюстраторка. Вчилася у КПІ на кафедрі книжкової графіки. Роботи зберігаються у приватних і публічних колекціях в Україні, Європі та США. Працює над збереженням фотоархіву гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт.

— Я художник відколи себе пам’ятаю — займалася міським пейзажем, живописом, але підходи змінилися останніми роками. Зараз мені цікаві інші медіа, зокрема намагаюся працювати з інсталяцією, мозаїкою.

У день вторгнення я була у Львові, звідки збиралася їхати у село Криворівня допомагати колегам облаштувати музей Параски Плитки-Горицвіт, що мав відкритися 1 березня. І упевнившись, що батьки, які залишилися у Києві, в порядку, вирушила туди. Там ми чотири дні знаходилися у сюрреалістичному стані читання жахливих новин серед сумирних гір, у яких лише церковні дзвони свідчили про те, що відбувається.

Звідти я повернулася до Львова, але згодом там стало так тісно, що ми оселилися у квітковій крамниці. Тож ми з двома колегами вирушили до Литви, де нас прийняв Даріус Вайчекаускас на резиденцію Menų zonа. Після звільнення Київської області я повернулася до столиці. Тоді у Києві мене найбільше вразили протитанкові їжаки. Здається, суто візуально вони личать місту.

Тепер я знову у Menų zona, у Ніді, бо маю втілити проєкт, який задумала тоді у березні. Тут така дуже неформальна резиденція на красивій Куршській косі у кількох кілометрах від російського кордону. Не знаю, чи це нормальне життя. Але долати тривогу допомагає діяльність.

У Києві найбільше вразили протитанкові їжаки. Здається, суто візуально вони личать місту.

26 лютого. Верховина Прикарпаття / Київ, Лобановського 6А
26 лютого. Верховина, Прикарпаття / Київ, Лобановського, 6а
1 березня. Прикрашання підвалу, Львів / Обстріл телевежі, Київ
1 березня. Прикрашання підвалу, Львів / Обстріл телевежі, Київ
5 березня. Вид Львова з ЖК / Люди ховаються під руїнами мосту від ударів російської авіації та артилерії, Ірпінь
5 березня. Вид Львова з ЖК / Люди ховаються під руїнами мосту від ударів російської авіації та артилерії, Ірпінь
8 березня. Переміщення фігури Ісуса Христа з Вірменського собору в укриття, Львів / Рятівники дістають людину з-під завалів будинку після авіаудару по місту, Суми
8 березня. Переміщення фігури Ісуса Христа з Вірменського собору в укриття, Львів / Рятівники дістають людину з-під завалів будинку після авіаудару по місту, Суми
14 березня. Сліди хвиль на піску, Клайпеда, Литва / Художник Даніїл Немировський, з яким вже 12 днів немає зв'язку, Маріуполь в блокаді
14 березня. Сліди хвиль на піску, Клайпеда, Литва / Художник Даніїл Немировський, з яким уже 12 днів немає зв’язку, Маріуполь у блокаді
4 квітня. Вулиця Києва / Контент соцмереж (новини з Бучі)
4 квітня. Вулиця Києва / Контент соцмереж (новини з Бучі)

Дорогою до Карпат я зловила себе на тому, що дивлюся у вікно автобуса на гори, але продовжую бачити вибухи з новин, які я читала, поки був інтернет.

Це не те що була ідея, я просто так і побачила — у подвійній експозиції. Я взагалі художник із розряду «що бачу, про те співаю». У вигляді накладання реальних фото це була б мішанина, адже переді мною не щодня гірський пейзаж. До того ж я не маю права безпосередньо використовувати чужі знімки з новин.

Я художник із розряду «що бачу, про те співаю».

Так 26 лютого я почала малювати ось такі зображення з подвійною експозицією. Це здавалося важливим для мене — лишитися художником у цій ситуації. У результаті сюжети мого життя і воєнні події при накладанні утворюють нові сенси або передають емоційний стан.

Серія змушувала мене бути включеною у війну в моїй країні, де б я не була. Але часом помічаю, що моя психіка вичерпала певний ресурс, і це стає мазохізмом. Останнім часом я прокрастиную, не наважуючись підступитися до малювання: відчуваю, що не маю сил або права зображати нові страждання. Інколи навіть з’являються думки взагалі припинити, але завдяки відгукам деяких людей і з думкою про те, що не можна капітулювати, продовжую.

5 квітня. Ванти Південного мосту, Київ / Бородянка
5 квітня. Ванти Південного мосту, Київ / Бородянка
5 квітня. Підземний перехід, Київ / Мапа оточення Маріуполя
5 квітня. Підземний перехід, Київ / Мапа оточення Маріуполя
15 квітня. У майстерні Володимира Мельниченка, Київ / Горить флагманський корабель Чорноморського флоту РФ «Москва», близько острову Зміїний
15 квітня. У майстерні Володимира Мельниченка, Київ / Горить флагманський корабель Чорноморського флоту РФ «Москва», поблизу острова Зміїний
16 квітня. Вікно кімнати київської квартири / Кладовище Ірпеня після місяця окупації
16 квітня. Вікно кімнати київської квартири / Кладовище Ірпеня після місяця окупації
17 квітня. Вхід Господній в Єрусалим / Маріуполь
17 квітня. Вхід Господній в Єрусалим / Маріуполь
21 квітня. Страсний Четвер / Кадр з відео з російського танка, що стріляє по житлових будинках Маріуполя
21 квітня. Страсний четвер / Кадр із відео з російського танка, що стріляє по житлових будинках Маріуполя
23 квітня. Стражі у гроба Господня / Ті, хто в Азовсталі, Маріуполь
23 квітня. Стражі у Гроба Господня / Ті, хто в Азовсталі, Маріуполь
24 квітня. Христос воскрес! /  «Маріуполь! Ми повернулись з аду» — напис пальцем на пилу на машині
24 квітня. Христос воскрес! / «Маріуполь! Ми повернулися з аду» — напис пальцем на пилу на машині

Я малюю графітним олівцем на папері у квадратних альбомах, бо саме такий смішний дитячий альбом та олівець мала з собою 24 лютого. На одну роботу витрачаю від 20 хвилин до години з половиною, але моніторинг новин і пошук відповідних зображень можуть тривати від кількох годин до кількох днів. Спочатку усі малюнки я робила ввечері, бо не знала, що буде завтра, чи матиму я час та можливість працювати.

Цю серію показали у галереях «Світло» у Львові, Structura у Софії, Bread & Salt у Сан-Дієго, на виставці Withdraw the War у Тель-Авіві та на Piazza Ucraina на Венеційській бієнале у вигляді плакатів разом із роботами інших українських художників. Дві роботи продаються на благодійному аукціоні Christine König Galerie, а ще одна — у вигляді друкованих літографським способом плакатів проєкту «Бачити=жити», який збирає кошти на купівлю приладів бачення для ЗСУ.

Спочатку усі малюнки я робила ввечері, бо не знала, що буде завтра, чи матиму я час та можливість працювати.

26 квітня. Знесення монументу під Аркою Дружби народів, Київ / Пошкоджено дві антени, що ретранслювали радіо РФ, селище Маяк, Придністров'я
26 квітня. Знесення монумента під Аркою Дружби народів, Київ / Пошкоджено дві антени, що ретранслювали радіо РФ, селище Маяк, Придністров’я
29 квітня. Пелюстки вишні на землі, Київ / Похорон загиблих від обстрілів мешканів Рубіжного
29 квітня. Пелюстки вишні на землі, Київ / Похорон загиблих від обстрілів мешканців Рубіжного
28 травня. Барикади на пішохідному переході, Київ / Росія перекидає живу сиду і техніку з окупованого Криму на Запорізьку область
28 травня. Барикади на пішохідному переході, Київ / Росія перекидає живу силу і техніку з окупованого Криму в Запорізьку область
9 червня. Комунальний працівник стоїть в кінці станції метро «Либідська» між пілонами, Київ / Мешканець стоїть перед своїм палаючим будинком, Сєвєродонецьк
9 червня. Комунальний працівник стоїть у кінці станції метро «Либідська» між пілонами, Київ / Мешканець стоїть перед своїм палаючим будинком, Сєвєродонецьк
18 червня. Ксенія Бурика, художниця з Дніпра, відчиняє вікно в даху будинку в центрі Клайпеди, Литва / Вибух на нафтобазі на Дніпропетровщині внаслідок влучання трьох російських ракет
18 червня. Ксенія Бурика, художниця з Дніпра, відчиняє вікно у даху будинку в центрі Клайпеди, Литва / Вибух на нафтобазі у Дніпропетровській області внаслідок влучання трьох російських ракет
30 червня. Фотографка Олеся Саєнко робить мій портрет для свого проєкту «Репресовані СРСР та їх нащадки», Клайпеда, Литва / В якості «жесту доброї волі» Міноборони РФ повідомило про вивід (добряче обстріляного) гарнізону з острова Зміїний
30 червня. Фотографка Олеся Саєнко робить мій портрет для свого проєкту «Репресовані СРСР та їх нащадки», Клайпеда, Литва / В якості «жесту доброї волі» Міноборони РФ повідомило про вивід (добряче обстріляного) гарнізону з острова Зміїний
9 липня. Ракетний удар по центру Харкова цього ранку / Лебідь і два юних лебеді, що зовсім на бояться
9 липня. Ракетний удар по центру Харкова цього ранку / Лебідь і два юних лебеді, що зовсім не бояться
15 липня. Художниця Даша Чечушкова розвішує сушитись «привідів», Ніда, Литва / Серія вибухів у Дніпрі
15 липня. Художниця Даша Чечушкова розвішує сушитися «привидів», Ніда, Литва / Серія вибухів у Дніпрі

Нове та Найкраще

647

576

603
921

Більше матеріалів