Вчені оголосили переможців антипремії «Академічна негідність року»

Представники наукової громадськості України назвали лауреатів антипремії «Академічна негідність року». Ця антинагорода є свого роду «чорною міткою» для несумлінних науковців. Переможців обрали у восьми номінаціях. «Скандалом року» визнали присудження народному депутату Іллі Ківі ступеня кандидата наук з державного управління.

Спеціалізовану вчену раду з держуправління при Інституті підготовки кадрів служби зайнятості, яка легітимізувала отримання Ківою наукового ступеня, оголосили «Спецрадою року». Тринадцять членів цієї ради були названі «Посіпаками року».

«Плагіатором року» визнали міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета — за текстові запозичення в докторській дисертації. «Мурзилкою року» став журнал «Економіка України». Редакційна колегія цього видання відмовилася відкликати статті Шкарлета, в яких були текстові запозичення. Спілка ректорів вищих навчальних закладів, яка підтримала призначення Шкарлета міністром, перемогла у номінації «Токсичний ректор року».

«Фальсифікатором року» назвали експерта Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Юрія Ірхіна. Він відзначився непрофесійною портретно-психологічною експертизою у кримінальній справі про вбивство журналіста Павла Шеремета. Ірхін і його колеги з КНДІСЕ підготували експертизу ґрунтуючись на особистій думці, а не на спеціальній методиці.

«Псевдовченим року» оголосили академіка Національної академії наук України Владислава Гончарука — за антинаукові твердження, викладені в публікації. Йдеться про інтерв’ю Гончарука журналу «Граніт науки», в якому він стверджував, наприклад, що вік планети Земля становить 15 тисяч років.

Антипремію «Академічна негідність року» почали присуджувати у 2016-му. Таким чином громадськість висловила своє обурення тим, що дружина тодішнього віце-прем’єр-міністра Катерина Кириленко отримала ступінь доктора наук. Антипремія покликана звернути увагу на засилля академічного плагіату, псевдонауки і фальсифікацій в Україні. Переможців визначають за допомогою голосування у спеціалізованих фейсбук-групах, а також на основі думки експертів руху «Диссергейт».

Нове та Найкраще

247

99

286
182
Більше матеріалів