У Запоріжжі встановили автора найбільшої мозаїки області — це дозволить визнати твір пам’яткою

Запорізький проєкт «Крихка спадщина» встановив автора мозаїчного панно на будівлі міського Головпоштамту. Це дозволить визнати монументальний твір пам’яткою та захистити його, пише місцеве видання «Індустріальне Запоріжжя».

За словами керівника проєкту Павла Кравчука, виявити художника-монументаліста, який створив панно, безуспішно намагалися ще у 1990-х. Пізніше співробітники Запорізького художнього музею встановили приналежність твору до доробку московського кола монументалістів, але ім’я автора залишалося невідомим.

Читайте також: Запобігти, врятувати, зберегти: 10 мозаїк, які ми можемо втратити

«Сьогодні з упевненістю можемо сказати, що панно, яке зазвичай супроводжується віршем Маршака „Війна з Дніпром“, створив художник Олексій Конопелько — учень Олександра Купріна, одного з членів об’єднання „Бубновий валет“», — зазначили у „Крихкій спадщині“. — Місцем роботи Олексія Конопелька був комбінат декоративно-оздоблювального мистецтва, куди, імовірно, звернулися замовники робіт (виробничо-технічне управління зв’язку), аби залучити до оформлення підвідомчого об’єкту у самому центрі Запоріжжя найкращі творчі кадри країни».

Будівлю Головпоштамту відкрили у 1967 році. Ймовірно, панно з’явилося також наприкінці 60-х. За даними спільноти Ukrainian Modernism, це найбільша мозаїка Запорізької області. У 2019 році Укрпошта хотіла закрити панно рекламним банером, однак тоді монументальний твір відстояли краєзнавці.

«Крихка спадщина» — проєкт департаменту культури і туризму Запорізької міськради, який фінансується Українським культурним фондом. Його мета — дослідити архітектурний модернізм півдня України кінця 1950-х — 1980-х років та розповісти про нього. «Один із наративів, від якого ми ще не відійшли, — що архітектура 50—80-х є суто радянською спадщиною, пережитком минулого, який символізує поневолення „совєтами“. Але ж це неправильно, адже все це знецінення української історії того періоду. […] Головне — переосмислити, усвідомити та полюбити своє історичне надбання», — каже керівник проєкту Павло Кравчук.

Нове та Найкраще

8 818

1 182

958
1 445
Більше матеріалів