
Затишно, по-домашньому: Авангардна архітектура у вишивці

Дизайнер з Санкт-Петербурга, засновник студії 52factory.
— Уперше я спробував вишивати в дитячому садку на одному з занять, де виконуєш усілякі творчі завдання. Мені було років п’ять. Напевне, процес мене захопив, бо наприкінці є видимий результат, — це чимось нагадує вирощування квітів. Потім був досить тривалий період, коли я перестав цікавитися вишивкою. І лише навчаючись в університеті я знову почав потроху вишивати.
Років шість-сім тому я захопився архітектурою авангарду 1920—1930-х. Це унікальне явище не лише у нашій культурі, але й у загальносвітовій. Поява такої архітектури вплинула на подальший розвиток мистецтва. Чим більше я її вивчав, тим більше дивувався: чому зараз вона перебуває у гнітючому стані? Своєю серією я хочу привернути увагу до цієї проблеми.
Основну частину робіт я вишив за фотографіями. Використовував як архівні, так і сучасні знімки, які зробив сам чи попросив друзів. Удома у нас сформувалася чимала бібліотека, присвячена архітектурі. Зазвичай для роботи я обираю щось із того, про що прочитав у книгах або в інтернеті (обожнюю вивчати сайт, повністю присвячений авангарду), іноді щось знаходжу у друзів у соцмережах. Як правило, створюю мініатюри споруд з унікальною історією або тих, до яких потрібно привернути увагу, щоб вони були збережені.
Будівлі, які я вишиваю, можна умовно поділити на три категорії: вцілілі до наших днів, втрачені та нереалізовані проєкти. Я б не назвав це ностальгією. Насамперед прикро, що такий значний пласт культури не підтримують на високому рівні. У СРСР створювали унікальні проєкти, багато з яких випереджали свій час, посідали лідируючі позиції у світовій архітектурі та задавали тренд розвитку архітектури загалом.
Нині у серії близько 240 робіт. На них вишиті будівлі Москви, Санкт-Петербурга, Києва, Харкова, Баку, Ташкента, Єревана, Мінська, Вітебська, Єкатеринбурга, Самари, Новосибірська.

Клуб-театр спілки «Харчосмак». Архітектор О. В. Лінецький, Харків

Будівля аеропорту (не збереглася донині). Архітектор невідомий, Харків

Будинок Мельникова. Архітектор К. С. Мельников, Москва

Бібліотека. Архітектор Г. Лавров, Мінськ

Клуб-їдальня (нереалізований проєкт). Архітектор І. Ломцов

Будинок культури імені Зуєва. Архітектор І. Голосов, Москва

Будинок з’їздів (нереалізований проєкт). Архітектор Р. Смоленська

Мергасівський будинок. Архітектори П. Т. Сперанський, С. В. Глаголєв, Казань

Будинок-вежа імені Паризької комуни. Архітектор О. О. Вутке, Смоленськ

Готель «Центральний». Архітектори Д. В. Разов, Я. Ф. Попов, Іваново

Водонапірна «Біла вежа». Архітектор М. В. Рейшер, Єкатеринбург

Містечко Вищої художньої школи (нереалізований проєкт). Архітектор Г. Т. Крутіков

Житловий будинок (нереалізований проєкт). Архітектор Є. Лисицький

Будівля вокзалу (не збереглася донині). Архітектор невідомий, Алмати

Фабрика-кухня. Архітектор Є. М. Максимова, Самара

Будівля управління Народного комісаріату внутрішніх справ. Архітектор Г. Б. Кочар, Єреван
