Світ

Нескінченний жарт: Як мем перетворив пісню 80-х на нетлінку

Знаєте, хто вас ніколи не покине, не обдурить, не підведе та не змусить плакати? Якщо ні, ви, мабуть, не ставали жертвою рікролу — мему з 15-річною історією, який знову популярний. Завдяки йому кліп на пісню Ріка Естлі Never Gonna Give You Up 1987-го зібрав уже більше мільярда переглядів на ютубі. Bird in Flight розповідає про феномен цього мему та його успіх у 2021-му.

Перший сингл Never Gonna Give You Up із дебютного альбому британського виконавця Ріка Естлі одразу став хітом. У 1987 році він потрапив на вершини чартів 25 країн і показав найкращі продажі у Британії.

Нехитрий кліп, де юний Рік смішно танцює і зворушливо співає про те саме «ніколи тебе не покину, не примушу плакати» на вулицях Лондона, теж був надуспішним. Багато хто не міг повірити, що такий глибокий і «дорослий» голос належить цьому кумедному юнакові. Але причина активного перегляду відео не лише в контрасті — через 20 років після виходу ролик став частиною пранку під назвою «рікрол».

Механіка проста: жертві рікролу потрібна якась інформація, людина отримує замасковане посилання, а після переходу бачить не те, що було обіцяно, а кліп Never Gonna Give You Up на ютубі. Рікролінг, по суті, прийшов на зміну застарілому дакролінгу (коли користувачі, що відкривають посилання, потрапляли на картинку з качкою на коліщатках).

У травні 2007 року першими жертвами нового обману стали шанувальники відеогри Grand Theft Auto. Вони так чекали на трейлер її четвертої версії, що обрушили сайт, де його розмістили. Тоді на одному з форумів з’явилося посилання з нібито дзеркалом цього ресурсу, але насправді воно вело на ютуб-сторінку з Never Gonna Give You Up. Уже за рік жарт був головним мемом англомовного інтернету. Кліп тоді набрав 25 мільйонів переглядів, із них, згідно з приблизними підрахунками, 18 мільйонів — саме через рікрол.

У 2009-му відео видалили з ютубу, хоча невдовзі знову повернули. До 2011 року популярність жарту помітно знизилася, але сам пранк не помер.

Мем був настільки поширеним, що випливав навіть в офлайні — на національних святах і релігійних протестах. Пісня також звучала в серіалах, фільмах та певною мірою зачепила політичне життя Америки.

Найпомітніші рікроли

Рік на параді

Macy’s Thanksgiving Day — традиційний костюмований парад, який щороку проходить у Нью-Йорку. Зазвичай на ньому можна побачити персонажів мультсеріалів та казок, а 2008-го організатори вирішили зарікролити учасників і запросили Ріка Естлі. Співак сховався у пересувному будиночку з відомого американського мультсеріалу Foster’s Home for Imaginary Friends, а потім перервав виступ його героїв та заспівав свій хіт.

MTV Gets Rickroll’d

MTV Europe Music Awards — музична премія каналу MTV, яка визначає найпопулярніших артистів та пісні поточного року. У 2008-му у списках претендентів на перемогу з’явився Рік Естлі, він і виграв номінацію «Найкращий виконавець усіх часів», обійшовши Брітні Спірс, Tokio Hotel, U2 та Green Day. Перевагу в 98% голосів йому вдалося здобути передусім завдяки популярності мему. За своєю нагородою Естлі так і не прийшов.

Першоквітневий жарт від YouTube

Того ж 2008-го до рікролінгу приєднався сам YouTube. 1 квітня всі посилання на домашній сторінці сайту вели прямо на хіт Ріка Естлі. До рікролінгу підключилися й інші ресурси — платформа LiveJournal та онлайн-магазин ThinkGeek.

Рікрол у виконанні політиків

У 2011 році депутати штату Орегон включили рядки з пісні до своїх виступів та змонтували їх разом.

Барак Обама має схоже відео. Блогер Г’ю Аткін об’єднав кілька кліпів із передвиборчими промовами експрезидента, і вийшла легендарна пісня.

У 2016-му Меланія Трамп, говорячи про свого чоловіка, практично повторила рядки з пісні: «He will never, ever, give up. And, most importantly, he will never, ever, let you down». І навіть якщо це було ненавмисно, Меланію також стали вважати рікрольницею.

Рікролінг на екранах

Цей пранк з’явився в одному з епізодів мультсеріалу «Гріффіни» («Сім’янин»). Пісня також прозвучала у першому сезоні «Доктора Хто» й «У Філадельфії завжди сонячно», а ще у South Park.

Рікроли музикантів

Гурт Radiohead у 2008 році розіграв шанувальників, розмістивши посилання на кліп замість посилання на завантаження його нового альбому In Rainbows.

У 2015-му американський колектив Foo Fighters відрікролив натовп адептів баптистської церкви Вестборо, які прийшли на мітинг проти одностатевих шлюбів. Музиканти приїхали на пікапі, з колонок якого звучав той самий хіт.

Справа техніки

У вересні 2015 року клієнти Apple теж виявилися рікрольнутими. На сторінці служби підтримки Apple Watch у розділі «Додати друга» було зображення, де літери на екрані годинника складалися в нетлінне NE VE RG ON NA GI VE YU UP.

Ще раніше існував вірус, який поміщав на екран телефона зображення з Естлі та написом You’ve got Rickrolled.

Повернення рікролу у 2020-х

Щоб з’ясувати середню тривалість життя мемів, журналіст Джо Вейкс провів ціле дослідження і створив «Неповну хронологію мемів (2006—2018 роки)». Після аналізу понад 150 мемів та їхнього використання у соціальних мережах автор дійшов висновку, що в середньому вони втрачають актуальність через 4 місяці. Вейкс вважав, що перша гаряча хвиля рікролінгу тривала лише 2 місяці — з березня до травня 2008-го. Однак на відміну від інших мемів цей не перестав бути популярним зовсім.

У 2020 році у рікролу розпочався новий цикл, завдяки чому в липні 2021-го кліп зібрав мільярд переглядів на ютубі (а до грудня їхня кількість перевищила 1,1 мільярда). У коментарях під відео користувачі й досі продовжують скаржитися на те, що знову стали жертвою рікролінгу, хоча багато хто зізнається, що все одно прослухав пісню до кінця, тому що вона класна!

Ба більше, торік на вудку потрапив і сам Естлі. На Reddit він поділився знімком з концерту у Лас-Вегасі 1989-го. Один із шанувальників артиста написав під публікацією зворушливу історію про те, що одного разу дитиною зустрічався з ним за лаштунками та зробив спільне фото. Користувач theMalleableDuck’s розмістив гіперлінк, який вів прямо на пісню Never Gonna Give You Up. Рік Естлі оцінив жарт і залишив під коментарем смайл, що ридає від сміху.

Також у 2020 році креативний технік Метт Рід створив новий сервіс InviteRick.com, який дозволяє підключити співака до будь-яких нудних зборів у Zoom.

У квітні 2021 року на всіх екранах шести шкіл Іллінойсу з’явилася фраза «Чекайте на важливе звернення» та 5-хвилинний таймер. Учні та вчителі були стривожені й гадали, що побачать промову президента. Коли час вийшов, на екранах виник, звичайно ж, Рік Естлі. Автором пранку став студент-програміст Мін Дуонг. Свій розіграш він запланував ще 2017-го, але реалізація затяглася через пандемію.

А восени 2021-го екоактивістка Ґрета Тунберґ, майже ровесниця рікролу, виступала на Climate Live у Стокгольмі, проте замість промови про клімат глядачі почули пісню Ріка Естлі. Ґрета стверджує, що рікролінг — популярний жарт серед екоактивістів.

У квітні Тунберґ уже розміщувала твіт, де посилання вело не на обіцяне відео на тему екології, а на цей кліп.

Також у жовтні 2021-го вийшла відеогра Marvel’s Guardians of the Galaxy, і Never Gonna Give You Up стала її офіційним саундтреком. У самій історії «Вартових» музиці 80-х була відведена важлива роль, тож композиція Ріка Естлі виявилася більш ніж доречним «великоднім яйцем».

Оскільки зараз жарт із простою заміною посилання здається і справді занадто застарілим (але не Ґреті Тунберґ), звідси всілякі варіації з цитуванням пісні. Крім того, рікрол уже проник і в TikTok — головний осередок нехитрих жартів, дивних танців і нав’язливих мелодій.

Тим не менш є один варіант, що відсилає до витоків пранку, проте вже більш вдосконалений. Rroll.to — сайт, який скорочує посилання, але з імовірністю 50% (за бажанням можна налаштувати інше відсоткове співвідношення) перетворює їх на зброю рікролінгу. Тобто те саме посилання або відправить на кліп, або не зробить цього, або спочатку відправить, а вже при наступних кліках — ні. Так рікрол стає ще й грою, і, судячи з коментарів користувачів, для них удачею буде саме потрапити на Never Gonna Give You Up.

Ще у 2008 році сам Естлі найкраще пояснив феномен такого мему: «Мені здається, що це просто одна з тих дивних речей, яку хтось підхоплює, і потім усі носяться з нею. У цьому вся чарівність інтернету». Але, схоже, був надто скромним, щоб додати, що все геніальне просто, як проста і чарівна його пісня.


Зображення на обкладинці на основі фото: BARANSKI / DPA / AFP

Нове та Найкраще

8 870

1 201

973
1 462

Більше матеріалів