Цукерки з характером: Як змінювалися персонажі M&M’s
Ймовірно, «пращурами» M&M’s були шоколадні цукерки crottes du lapin (в перекладі з французької — «кролячі кавелдики»), що з’явилися в Європі у 1882 році. Такі ласощі вважалися розкішшю, їх їли багаті дами, яким шоколад бруднив рукавички. Тому кондитери вирішили вкрити його цукровою оболонкою, яка б не залишала плям на одязі.
Приблизно в той же час швейцарська компанія Nestle (тоді вона називалася H.I. Rowntree & Co) почала виготовляти шматочки шоколаду, вкриті карамеллю. А до 1930-х запустила у продаж «шоколадну сочевицю» — в майбутньому вона стала цукерками Smarties, що дуже нагадують M&M’s.
У 30-х в Іспанії жив американський підприємець та кондитер Форрест Марс — син засновника Mars Incorporated Франкліна Марса. Судячи з усього, ідея глазурованих цукерок йому сподобалася, і він «винайшов» такі самі вже після повернення з Європи до США.
Згідно з іншою версією, Форрест побачив цукерки у глазурі, що не тануть у руках, в іспанських солдатів. І тоді він вирішив зробити подібні для американських військових.
Форрест побачив цукерки у глазурі, що не тануть у руках, в іспанських солдатів.
Як би там не було, вже у США Марс об’єднався з Брюсом Мюр’є (сином виконавчого директора американської кондитерської компанії Hershey) і 10 вересня 1941 року запустив M&M’s у виробництво. Назва вийшла з перших літер їхніх прізвищ, тобто M&M’s — це «те, що належить Марсу і Мюр’є». Її вирішили не змінювати, навіть коли Марс викупив частку партнера та став єдиним власником бренду.
Тане в роті, а не в руках
Перші M&M’s випускали виключно для американської армії. Різнокольорові шоколадні драже у глазурі пакували в картонні тубуси і додавали до солдатських пайків. Компанія розміщувала на вулицях рекламу, де були зображені солдати з M&M’s, завдяки чому цукерки стали пізнаваними серед американців.
Голова відділу продажів Mars Chocolate North America Тім Лебель вважає, що популярність M&M’s — заслуга саме військових. Коли солдати поверталися додому, вони нудьгували за шоколадними драже, тому компанія почала продавати їх споживачам у 1947 році. Тоді відмовилися від картонних тубусів та перемістили солодощі у пластикову упаковку. А в 50-х на цукерках з’явилася літера M, що уособлює їхню справжність.
Популярність M&M’s — заслуга військових. Коли солдати поверталися додому, вони нудьгували за шоколадними драже.
У 1954-му випустили новий вид цукерок M&M’s — не просто глазурований шоколад, а арахіс у шоколаді. Спочатку всі арахісові драже були коричневими, але потім їх також зробили різнокольоровими. У тому ж році з’явився і головний слоган компанії: The milk chocolate melts in your mouth — not in your hand («Молочний шоколад, який тане в роті, а не у твоїх руках»).
Незважаючи на велику популярність у США, M&M’s почали експортувати лише 1980 року. Зараз цю продукцію можна знайти більш ніж у 100 країнах світу. Крім того, цукерки M&M’s навіть стали першими солодощами, які побували у космосі. 12 квітня 1981 року американські астронавти взяли їх із собою.
Окрім арахісового та шоколадного драже за весь цей час компанія випустила цукерки з більш ніж 50 смаками. Серед найдивніших — гарбуз, морква, чилі, кукурудза та м’ята.
Палітра M&M’s
Початковими кольорами M&M’s були червоний, жовтий, фіолетовий, зелений та коричневий. Зелені, жовті й коричневі M&M’s досі залишаються в пачці, а ось найкоротша історія у фіолетових — їх перестали випускати наприкінці 1940-х. Тоді ж з’явився світло-коричневий аналог, який зустрічався у пачках M&M’s до 1995 року. Але потім виробник замислився про те, навіщо йому два відтінки коричневого, і попрощався з цукерками кольору tan (засмаги).
I miss tan M&Ms. Replaced em with blue. Kids out there don't know about tan M&Ms and that's weird and I feel old. pic.twitter.com/aGcGtKXhqa
— Gamma Rainbow (@galaticunicorn) May 23, 2015
У 1995-му бренд вирішив оновити відтінки драже за допомогою споживчого голосування, яке проходило по телефону. Можна було обирати між синім, рожевим та пурпуровим кольорами. 54% учасників опитування проголосували за синій.
Канонічні червоні M&M’s зникали з пачок лише на період з 1976 до 1987 року. Усе через дослідження, яке стверджувало, що червоний харчовий барвник (амарант, FD&C Red No. 2) провокує розвиток раку. У M&M’s такий барвник не використовували, але вирішили все ж таки прибрати червоні цукерки з упаковки, щоб не лякати споживачів, і замінили їх помаранчевими драже. У 1987-му було доведено безпеку цього харчового барвника — і червоні цукерки повернулися до пачки, однак і помаранчеві вирішили залишити.
Дослідження стверджувало, що червоний харчовий барвник провокує розвиток раку. M&M’s вирішили прибрати червоні цукерки з упаковки.
У 2008 році на сайті Mars вказали, що у стандартній упаковці можна знайти 6 кольорів M&M’s: 24% синіх, 20% помаранчевих, 16% зелених, 14% жовтих, 13% червоних та 13% коричневих. Щоправда, згодом ці цифри були видалені з сайту і більше не з’являлися.
Згідно з дослідженням компанії SAS, виробники драже використовують різні пропорції кольорів у пачці, тому навряд чи колись вдасться підрахувати точне співвідношення. Відомо лише, що коричневий — найрідкісніший з усіх стандартних кольорів M&M’s. Редакція Bird in Flight також одного разу зацікавилася цим питанням і порахувала цукерки у 100 пачках. З’ясувалося, наприклад, що сині та помаранчеві драже зустрічаються найчастіше.
Ожилі герої
У 1995 році M&M’s раптом набридли споживачам. Продажі падали, і місію порятунку бренду взяло на себе агентство BBDO New York та його креативна директорка Сюзан Крідл. Було вирішено оживити героїв.
Насправді раніше в рекламі вже з’являлися драже, що говорять, але вони більше скидалися на кольорові боби. Та й реклама завжди зводилася до тієї ж ідеї, що цукерки не тануть у руках.
Стараннями агенції у кольорового драже почалося нове життя. Спочатку з’явилися Жовтий та Червоний, незабаром до них приєднався крутий Синій. Через два роки, у 1997-му, додалася сексуальна Зелена, у 1999-му — полохливий Помаранчевий. І нарешті, сувора Коричнева у 2012-му.
Тепер креативники наголошували, що M&M’s Always Fun, або «Будь-де веселіше разом». Персонажі стали головним елементом упаковки та реклами бренду, їх показували майже у кожному ролику.
У 1997 році в Лас-Вегасі відкрили і перший магазин M&M’s World, де почали продавати цукерки, одяг і мерч від M&M’s. Тобто різнокольорові персонажі стали відчутними, існуючи вже не лише на картинках та у відео. Такі магазини пізніше з’явилися у Нью-Йорку (2006), Лондоні (2011), Шанхаї (2014) і Берліні (2021).
І ось у січні 2022 року компанія презентувала оновлені образи. Руки та ноги героїв «перефарбували» в нейтральний білий колір, їм змінили взуття. Найбільші візуальні новації торкнулися жіночих персонажів, які стали менш сексуалізованими. У корпорації повідомили, що зміняться також голос і манери героїв — вони будуть доброзичливішими, але збережуть почуття гумору. Крім того, всі M&M’s стають гендерно нейтральними: звертання, що наголошують на статі, відтепер не використовуватимуть.
Червоний M&M’s
Було: Найзухваліший персонаж. Цинічний та саркастичний. Червоний часто бурчить і грубіянить іншим героям M&M’s.
Стало: Червоний тепер добріший і більше не піддражнюватиме інших персонажів.
Жовтий M&M’s
Було: Найбільш наївний персонаж. Має міцну статуру, інфантильний характер і злегка дурнуватий. Найкращий друг Червоного.
Стало: Жовтий M&M’s втратив образ недалекого драже і тепер буде уособленням оптимізму. Ще в нього з’явилися шнурки на кросівках.
Помаранчевий M&M’s
Було: Найтривожніший герой M&M’s. Параноїк, який боїться, що його з’їдять першим, бо він найсмачніший. Завжди виглядає наляканим та знервованим.
Стало: Оновлений Помаранчевий прийняв свою тривожність і більше не ходить із розв’язаними шнурками. За словами представників компанії, він є «найближчим персонажем покоління Z» — «найтривожнішого покоління». Оновленого героя вже назвали першим M&M’s із ментальними проблемами.
Синій M&M’s
Було: Найхаризматичніший чоловічий персонаж, спокусник дівчат. Крутий та самовпевнений.
Стало: Відтепер головна якість Синього — впевненість у собі.
Коричнева M&M’s
Було: Місіс Браун — дисциплінована та цілеспрямована цукерка, яка є торговою представницею Червоного та Жовтого. Вона сувора й неприступна. Ходить на високих підборах.
Стало: Браун відтепер добріша, носить зручне взуття без підборів і потоваришувала зі ще одним жіночим персонажем — Зеленою. Удвох вони уособлюватимуть «силу, яка підтримує жінок».
Зелена M&M’s
Було: Найспокусливіший персонаж M&M’s у високих чоботах go-go. Зводить з розуму інших героїв. Кожна її поява має еротичний підтекст.
Стало: Зелена M&M’s перевзулася у стильні кросівки та втратила еротичність. У неї більше немає ні довгих вій, ні яскравої помади. Тепер її головна якість — уміння підтримати й підбадьорити інших.
M&M’s перевзулися
Міс Грін, яка з’явилася у 1997 році, ілюструвала міф про те, що зелені цукерки є
Ребрендинг 2022-го здивував користувачів — від Зеленої залишився тільки колір. Багато хто виявився не готовим втратити еротичну M&M’s, з’явилися навіть петиції з вимогою повернути їй колишній вигляд.
продуктом, що підвищує сексуальне бажання
Green M&M without boots pic.twitter.com/L75WajwXGX
— Scott Blair Art (@scottblairart) January 25, 2022
В американському журналі Rolling Stone вийшла стаття з критикою ребрендингу під назвою Let the Green M&M’s Be a Nasty Little Slut («Дозвольте зеленій M&M’s бути брудною шлюшкою»). У матеріалі журналіст висловлює думку, що виробник зайшов надто далеко, намагаючись залучити молодіжну аудиторію та вловити дух часу. Мовляв, Зелена витратила десятиліття на створення свого іміджу сексуального стерва, вона й так була феміністкою, але тепер її позбавляють характерних рис.
На американському телеканалі Fox також висміяли трансформацію персонажів M&M’s із «сексуальних» у «м’яких» та «незграбних».
Незважаючи на невдоволення публіки, компанія Mars, здається, не планує повертати шоколадний секс-символ. Тепер зелена M&M’s буде уособленням сильної та впевненої жінки, яка може здивувати не лише своїми чоботами.
Did my shoes really break the internet? pic.twitter.com/ZaisgZ9QYZ
— M&M'S (@mmschocolate) January 20, 2022
Фото на обкладинці: Rieger Bertrand / Hemis via AFP