«А джин вийде?»: Як виганяють злих духів на Кавказі
Араби вірили у джинів з доісламських часів: тоді їм поклонялися майже як богам. З приходом ісламу джинів стали вважати духами, створеними Аллахом з вогню і невидимими для людей. Згідно з Кораном, вони, як і людина, можуть обрати, ким бути — праведниками або грішниками. Перші служать Аллаху, другі — злому духові Іблісу, схиляючи людей до гріха. Згадка джинів у Святому Письмі зробила їх невід’ємною частиною мусульманської культури.
Фотограф, письменник.
— Ритуал вигнання джинів проходить відповідно до принципів ісламу і зі схвалення духовних установ. Однак багато кавказців користуються послугами не тільки сертифікованих екзорцистів, але і чаклунів: з їхньою допомогою вони роблять приворот, наводять порчу або пристріт. Одного разу я знімав у Грозному квартиру і виявив у шпалерах увіткнуту шпильку. Потім від богослова-цілителя Майрбека Юнусова я дізнався, що це — один зі способів наведення порчі.
Вважається, що джин, який вселився в людину, може згоріти, якщо буде довго слухати читання Корану. Завдання екзорциста — читати обрані аяти (вірш у Корані. — Прим. ред.) та змусити злого духа проявитися, а потім переконати його залишити тіло хворого. Під час сеансу вигнання джина цілитель апелює до Корану, лякає джина пеклом і обіцяє йому рай, якщо той покається і прийме іслам. Дух, який промовив шахаду (свідоцтво про прийняття ісламу. — Прим. ред.), більше ніколи не буде шкодити одновірцям і погодиться, щоб екзорцист допоміг йому залишити тіло жертви. Іноді цілитель допомагає джинові у дуже болючий для пацієнта спосіб: наприклад, б’є його палицею. Ритуал вигнання джина може тривати від декількох хвилин до декількох годин, а також повторюватися регулярно протягом тижнів або навіть місяців.
Іноді, щоб заощадити сили, екзорцист спершу вмикає хворому запис аятів, які читає досвідчений арабський хафіз, і тільки потім приступає до читання сам.
До екзорцистів часто звертаються з недугами, яких не можна позбутися за допомогою засобів традиційної медицини. Наприклад, з епілепсією, психічними розладами, хронічними хворобами. Також до допомоги цілителів вдаються, щоб вирішити проблеми в особистому житті: вважається, що джин може закохатися в людину, вселитися в неї та відлякувати потенційних женихів або наречених. Крім того, бажаючи смерті своїм жертвам, джини можуть годувати їх неїстівними предметами. Так, на одному з моїх знімків зображений клаптик паперу, на якому написано «death». За словами Майрбека Юнусова, цей предмет вийшов разом з блювотою з однієї пацієнтки.
Вважається, що джин може закохатися в людину, вселитися в неї та відлякувати потенційних женихів або наречених.
Знімки зроблені у двох клініках — чеченській та дагестанській. Перша знаходиться у крихітному гірському селищі Верхатой, неподалік від Ведено, друга — в селі Хазар, біля Дербента. Їх створили два екзорцисти: чеченський богослов-цілитель Майрбек Юнусов і дагестанський цілитель Іса-хаджі Мусаєв. Майрбек Юнусов стояв біля витоків грозненського Центру ісламської медицини, що відкрився в 2009 році. Зайнятися цілительством його спонукала ситуація в післявоєнній Чечні — в той час багато хто виявився «одержимим джинами». Гадаю, після такої колосальної колективної травми, як обидві Чеченські кампанії, в республіці дійсно вистачало людей з серйозними відхиленнями, яким потрібна допомога. Під час війни рідне село Майрбека було зруйноване, сам він з ризиком для життя евакуював односельців і, за його словами, передавав матеріали про бомбування Ганні Політковській (російська опозиційна журналістка, вбита у 2006 році. — Прим. ред.).
Іса-хаджі Мусаєв займається екзорцизмом близько десяти років, раніше був сільським імамом. Обидва цілителі справили на мене враження людей розумних і неординарних, що, звичайно, необхідно для успіху в цій сфері.
Клініки ісламської медицини схожі на звичайну лікарню, а екзорцисти — на лікарів. У Майрбека Юнусова є диплом психолога. Часом він виступає посередником між місцевими жителями і психіатричними службами. Я бачив пацієнтку, яку за його порадою батьки помістили в психіатричний стаціонар, де після курсу антидепресантів їй стало легше. У той же час він виписував родині дівчини трави від чаклунства.
Часом цілителі виступають посередниками між місцевими жителями і психіатричними службами.
Клініки екзорцистів використовують різні способи монетизації послуг. Наприклад, Центр ісламської медицини у Грозному існує за рахунок фонду Ахмата-хаджі Кадирова. У клініці Іси-хаджі хворі платять тільки за ісламські ліки — олію кмину, воду з колодязя Замзам тощо, — саме ж лікування Кораном проводиться безкоштовно.
Між «ліцензованими» муфтіятом екзорцистами і чаклунами існує серйозне протистояння і боротьба за клієнтуру. За словами Іси-хаджі, до нього в клініку під виглядом хворих постійно заходять агенти чаклунів і роздають стражденним номери телефонів, обіцяючи легке зцілення. У Чечні підлеглі Рамзана Кадирова полюють на чаклунів, змушуючи їх публічно вибачатися. Через це деякі чеченські чаклуни перебралися до Дагестану.
Отримати дозвіл на зйомку було нескладно. Я багато років працюю в регіоні, і за мене поручилися шановані люди. Вони знають, що незалежно від мого погляду на екзорцизм я постараюся дати об’єктивну картину. Наприклад, з Ісою-хаджі мене познайомив представник муфтіяту після того, як я зняв фільм про проблему жіночого обрізання в республіці. Це вкрай болюча тема, але я постарався обійтися без непотрібної скандальності, дав слово і салафітам, і представникам муфтіяту — вони це оцінили.
Багато нерелігійних жителів обох республік скептично ставляться до цих обрядів і вважають їх мракобіссям або навіть садомазохізмом. Деякі мусульмани вірять у джинів, але сумніваються в обґрунтованості з точки зору релігії окремих елементів практик екзорцистів. Проте ритуал вигнання джинів користується популярністю. Гадаю, йому щодня піддають на Північному Кавказі не менше 500 чоловік. За словами Майрбека, одразу після війни один тільки Центр ісламської медицини у Грозному приймав 300-400 чоловік на день, сьогодні — трохи більше сотні.
Деякі мусульмани вірять у джинів, але сумніваються в обґрунтованості з точки зору релігії окремих елементів практик екзорцистів.
Майрбек Юнусов каже, що до нього звертаються в основному жінки — чоловіків серед клієнтів лише третина. У Іси-хаджі співвідношення приблизно таке ж, і в цьому немає нічого дивного. Думаю, у всьому світі до езотериків приходять в основному жінки, а на Північному Кавказі взагалі вважають, що вони більше схильні до впливу сил зла. Через це жінок навіть ховають у більш глибокій могилі, ніж чоловіків (багато хто помилково вважає, що це ісламська практика, хоча в Корані і сунні про неї нічого не сказано).