Сповнені любові: Люди з аутизмом у проєкті Мері Беррідж
Фотографка. Живе у Чапел-Гілл, Північна Кароліна. Володарка Guggenheim Fellowship і LensCulture Portrait Awards. Публікувалася в The New York Times Magazine, Harper’s, Time, Der Spiegel, Raw View і FotoNostrum.
— Хоча аутизм може бути серйозною проблемою, деякі люди з цим захворюванням мають видатні здібності та силу духу. Аутизм, імовірно, був у Мікеланджело, Ісаака Ньютона, Моцарта, Джейн Остін, Чарльза Дарвіна, Альберта Ейнштейна, Емілі Дікінсон та Енді Воргола. Крім сильної пристрасті та вміння зосередитися їх об’єднував також новий погляд на світ — усі вони були втіленням «нестандартних мислителів». Хоча в очах багатьох у такого нестандартного погляду є недолік, адже аутизм призводить до складнощів соціалізації.
Більшість тих, у кого діагностували аутизм, усе-таки не генії, але кожен дивиться на світ по-своєму, часто дивуючи своєю оригінальністю, нехтуванням умовностями та відсутністю удавання. Нам потрібно краще зрозуміти людей з аутизмом не тільки для того, щоб зробити світ добрішим до них, а й для розширення власних поглядів.
«Видимий спектр» — книга, в якій портрети аутичних людей поєднуються з розповідями, написаними ними або їхніми батьками. Вона вийде в листопаді 2021-го. Для мене було важливо опублікувати ці тексти разом із фотографіями. Так я хотіла протистояти дезінформації, стереотипам і стигмі, які часто оточують аутизм, адже тільки фото не можуть передати таку детальну інформацію.
Книга є частиною руху нейрорізноманітності, що розглядає аутизм як інвалідність та інший спосіб життя, а не як хворобу або розлад, який необхідно вилікувати. Як і більш широкий рух за права людей з інвалідністю, він зосереджений на тому, щоб люди з обмеженими можливостями були включені в суспільство, а не «виправлені».
Для мене було важливо опублікувати тексти разом із фотографіями. Так я хотіла протистояти дезінформації, стереотипам і стигмі, які часто оточують аутизм.
Я працювала над проєктом більше п’яти років, до книги увійшли історії близько 40 осіб. Я дуже залучена у життя місцевої спільноти людей із таким діагнозом, тому що у мого сина аутизм, — так я й познайомилася з героями. Як і багато батьків з аутичними дітьми, я прочитала десятки книг, відвідала велику кількість лекцій і провела незліченні години в пошуках інформації в інтернеті. Часто ми, батьки, знаємо про аутизм більше, ніж типовий лікар або психолог. Глибоке розуміння аутизму дозволило мені зобразити його нестереотипно і тонко. А ще завдяки цьому я знала, що допоможе героям проєкту почуватися комфортно, щоб вони могли бути самими собою на знімках.
Оскільки фотографія так тісно пов’язана з реальністю, вона має унікальну здатність впливати на її сприйняття. Фотографам потрібно використовувати цю силу, щоб кинути виклик спрощеним і таким, що підсилюють стигму, стереотипам. На жаль, багато знімків роблять зовсім протилежне.
Роботи Мері Беррідж можна побачити в рамках Photo Kyiv до 25 серпня.